موسسه علمی پژوهشی فری تز

آماده کردن پاورپوینت برای دفاع

در جلسه دفاع از پایان نامه استفاده از پاورپوینت بسیار ضروری است. به همین دلیل باید دانشجویان اصول آماده کردن پاور پوینت برای دفاع را یاد بگیرند. درپاورپوینت باید خلاصه مطالب پایان نامه آورده شود تا در ارائه بتوان از آن کمک گرفت. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با اصول طراحی پاورپوینت آشنا شوید.

روش آماده کردن پاورپوینت برای دفاع

برای طراحی پاورپوینت باید اصول زیر را رعایت کنید:

 • اولین مرحله آماده کردن پاورپوینت

در ابتدا باید تمامی فصل های پایان نامه خود را خلاصه کنید. البته بهتر است تأکید و تمرکز شما بر روی فصل آخر باشد، زیرا این فصل شامل نتایج و بحث های مهم پایان نامه است. حتی می‌توانید از پروپوزال خود کمک گرفته و با اضافه کردن مطالبی از فصول مختلف پایان نامه به آن، مطالب پاورپوینت خود را مشخص کنید.

 • انتخاب تم پاورپوینت

انتخاب تم پاورپوینت بسیار مناسب است. پاورپوینت شما باید رنگی مناسب و طرحی متناسب با موضوع ارائه شما داشته باشد. به علاوه رنگ متن و تم پاورپوینت باید به هم هماهنگی داشته باشند تا به راحتی دیده شود. همچنین باید تعداد اسلایدها باید طوری باشد که مطالب مهم را پوشش داده و برای ارائه‌ای ۳۰ دقیقه‌ای مناسب باشد.

بهترین رنگ برای طرح سفید است. به خصوص اینکه تم باید ساده و به دور از طرح های پیچیده باشد. فونت نیز باید طوری باشد که داوران بتوانند به راحتی مطالب آن را بخوانند. نیازی نیست که پاورپوینت شما پر از انیمیشن های مختلف و صدا باشد.

 • صفحه عنوان

در صفحه اول باید عنوان شما قرار بگیرد. عنوان باید دقیقا همان عنوان پروپوزال شما باشد.

 • بیان مسئله

شما باید در دو اسلاید با استفاده از تصاویر، آمار، نمودار یا … اهمیت مسئله دغدغه‌های خود را بیان کنید. نکته مهم این است که نباید پایان نامه خود را در این صفحات کپی کنید. تنها باید جملات مهم را به صورت خیلی کوتاه و خلاصه بنویسید.

 • اهمیت تحقیق

پس از اینکه هدف و دغدغه خود را از تحقیق بیان کردید باید اهمیت تحقیق خود را به صورت خلاصه و به هر روشی که می‌توانید در یک اسلاید بیان کنید.

 • مفهوم پژوهش

در این بخش باید چارچوب مفهومی تحقیق خود را بیان کنید. برای این بخش می‌توانید از تحقیق های گذشته سایر محققان نیز برای پشتیبانی از تحقیق خود استفاده کنید.

 • روش شناسی

در این قسمت شما باید روش جمع‌آوری اطلاعات، ابزار مورد استفاده، روابط مورد استفاده، نحوه تجزیه و تحلیل داده ها و محدودیت های پژوهش خود را بیان کنید.

 • یافته ها

هر نتیجه‌ای در تحقیق خود به دست می‌آورید مهم است. اما بعضی از آنها اهمیت بیشتری دارند. این داده ها و نتایج را باید بدون خلاصه کردن و دقیق و کامل در اسلاید خود بیاورید.

 • نتیجه‌گیری

در حداکثر دو اسلاید باید نتیجه‌گیری خود را بیان کنید. اینکه چه نتایجی کسب کردید. نقاط ضعف و قدرت خود را بیان کنید و …

 • منابع

در یک الی ۲ اسلاید باید منابع و مراجعی را که برای تحقیق خود استفاده کرده‌اید را بیاورید.

 • تشکر و قدر دانی

در آخرین اسلاید پاورپوینت خود باید تشکر و قدردانی خود را نسبت به همراهی و توجه داوران، استادان و شرکت کنندگان در جلسه دفاع بیان کنید.

 

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)