موسسه علمی پژوهشی فری تز

آموزش نرم افزار های رشته مهندسی برق

آموزش نرم افزار های رشته مهندسی برقReviewed by امیر میرهادی on Sep 18Rating: 5.0

انجام پایان نامه برق

انجام پایان نامه برق

 این روش تقسیم‌بندی در ایران معمول نیست و علت آن هم عدم آشنایی سیاست‌گذاران آموزش در ایران با دانش جدیدی به نام الکترونیک و عدم مطالعه تاریخچه پیدایش آن می‌باشد. الکترونیک بعد از خلق ترانزیستور BJT از بخش برق جداگشت و به صورت مجزا فعالیت خود را آغاز کرد. تا قبل از آن تفاوت چندانی بین مخابرات و برق و الکترونیک نبود. مخابرات در آن سال‌ها موجود ولی وابسته به لامپ‌های الکترونی و تقویت کننده‌های اتصال – جرقه بود که با خلق ترانزیستور برق و الکترونیک از همدیگر جدا و مخابرات به حدی به الکترونیک وابسته شد که امکان رشد آن بدون الکترونیک میسر نبود و به صورت سیستماتیک به زیر مجموعه الکترونیک بدل گشت. برگزاری کلاس های آموزشی انجام پایان نامه برق

باید خاطر نشان کرد که مخابرات نیز در تحولات الکترونیک نقش به سزایی داشته است به طوری که طرح سیستم‌های پیچیده مخابراتی منجر به طراحی مدارات پیشرفته الکترونیکی (ای سی‌های مخابراتی) شده است.

 

مهندسی برق چیست؟

مهندسی برق در ایران با استقبال زیادی مواجه شده است، شاید بتوان گفت طی سه دهه اخیر برجسته‌ترین استعدادها و رتبه‌های برتر دوره‌های کارشناسی جذب این رشته شده‌اند. با توجه به سطح آموزش در دانشگاه‌های کشور به لحاظ علمی و تئوریک و هماهنگی کتاب‌های مرجع با منابع دانشگاه‌های معتبر دنیا، فارغ‌التحصیلان این رشته قابل مقایسه با دانشجویان دانشگاه‌های معتبر جهان هستند و در صورت عزم به ادامه تحصیل در خارج از کشور با مشکلات کمتری (در قیاس با دیگر رشته‌ها) روبرو خواهند شد.

مهندسی برق در کارشناسی ارشد دارای پنج گرایش اصلی قدرت، الکترونیک، کنترل، مخابرات و مهندسی پزشکی و همچنین گرایش‌های فرعی راه‌آهن برقی و مکاترونیک می‌باشد. تقریبا ۷۰ درصد دروس گرایش‌ها در دوره کارشناسی یکسان می‌باشد و به دلیل تفاوت در مابقی دروس، معمولا در آزمون کارشناسی ارشد اکثر دانشجویان با توجه به رشته خود در دوره کارشناسی در این آزمون شرکت می‌کنند. البته موارد نادری که دانشجویان به دلیل علاقه با مطالعه دروس گرایش دیگری خود را به سطح مطلوب رسانده و موفق شده‌اند نیز دیده شده است، اما به طور عام توصیه به تغییر گرایش در کارشناسی ارشد نمی‌شود.

 

ورودی و خروجی دانشگاها

در زمان فعلی با توجه به تعداد پذیرش و خروجی دانشگاه‌ها، شاید بتوان گفت بازار کار یکسانی بر اساس گرایش‌های مختلف مهندسی برق پیش‌بینی می‌شود (هر چند سیاست‌های کلان دولت و همچنین وضعیت فعالیت بخش‌های خصوصی در زمان‌هایی ممکن است این توازن را به هم بزند.) اما به عنوان توصیه‌های تکمیلی می‌توان گفت دانشجویانی که در دروس الکترونیک ۱، ۲ و ۳ و مدار منطقی دارای ضعف هستند، بهتر است گرایش‌های الکترونیک و مهندسی پزشکی را انتخاب نکنند. برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

داوطلبانی که در دوره کارشناسی در دروس ماشین‌های الکتریکی ۱، ۲ و ۳ و بررسی سیستم‌های قدرت و الکترونیک صنعتی ضعف داشتند، بهتر است وارد گرایش قدرت نشوند و به داوطلبان گرایش مخابرات توصیه می‌شود اگر در دروسی نظیر سیگنال و سیستم، الکترومغناطیس، آمار و احتمال و ریاضیات دارای ضعف هستند، این گرایش را انتخاب نکنند و دانشجویانی که در دروس کنترل خطی و ریاضی و آمار مشکل دارند، بهتر است گرایشی غیر از کنترل را انتخاب کنند. انجام پایان نامه مهندسی برق

 

معرفی رشته مهندسی برق

مهندسی برق، دانش تحلیل و بررسی ریاضی پدیده‌هایی فیزیکی است که به نحوی به بارهای الکتریکی و حرکت و آثار آن‌ها از قبیل جریان الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی، موج الکترومغناطیسی، نیروی الکتریکی، نیروی مغناطیسی مربوط می‌شوند. این رشته در دانشگاه‌های ایران به پنج گرایش تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • مهندسی کنترل
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی قدرت
 • مهندسی پزشکی، بیوالکتریک
 • مهندسی مخابرات

 

جایگاه این رشته در دانشگاها

به تازگی دانشگاه صنعتی شریف گرایش سیستم‌های دیجیتال را به گرایش فوق اضافه کرده است و در این دانشگاه مهندسی برق در مقطع کارشناسی در گرایش تدریس می‌شود. همچنین در دانشگاه صنعت آب و برق گرایش شبکه‌های انتقال و توزیع تدریس می‌شود که این گرایش تخصصی مخلوطی از گرایش قدرت و مباحث مربوط به شبکه سراسری برق و مدیریت توزیع و مصرف می‌باشد.

در ایران مهندسی قدرت نسبت به بقیه بازار کار بهتری دارد و بیشتر شرکت‌ها این مهندسی را بیشتر اعلام نیاز می‌نمایند. در برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکا، دانشکده کامپیوتر هم جزیی از دانشکده برق می‌باشد. مهندسان برق سامانه‌های قدرت را طراحی می‌کنند. برگزاری کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دکترا مهندسی برق

 

گرایش‌های مقطع کارشناسی در ایران

رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای گرایش الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت است. البته گرایش‌های فوق در مقطع لیسانس تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر گرایش با گرایش دیگر تنها در ۴۰ واحد یا کمتر متفاوت است؛ و حتی تعدادی از فارغ التحصیلان مهندسی برق در بازار کار جذب گرایش‌های دیگر این رشته می‌شوند. برگزاری کلاس های انجام پایان نامه برق

 

دروس پایه و مشترک

از جمله دروس مشترک میان تمامی گرایش‌های مهندسی برق موارد زیر را می‌توان ذکر کرد:

 • فیزیک الکتریسیته
 • مدارهای الکتریکی ۱ و ۲
 • الکترونیک ۱ و ۲
 • الکترومغناطیس
 • ماشین‌های الکتریکی ۱
 • بررسی سیستم‌های قدرت ۱
 • اندازه‌گیری الکتریکی
 • مدارهای منطقی
 • گرایش الکترونیک

 

مدارهای پیچیده الکترونیکی

الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلا در مواد رسانا و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می‌پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می‌کند.

به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می‌توان به دو شاخه اصلی «ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه» و «طراحی مدارهای الکتریکی» تقسیم کرد. تکنیک پالس، الکترونیک ۳، میکروپروسسور، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک از جمله دروس اصلی گرایش الکترونیک محسوب می‌شوند.

 

گرایش مخابرات

هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر است که این اطلاعات می‌تواند صوت، تصویر یا داده‌های کامپیوتری باشد. مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش‌های موجی و مخابراتی فعالیت می‌کند. گرایش مخابرات با ارائه نظریه‌ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می‌سازد. مخابرات از دو مبحث عمده یعنی میدان و سیستم تشکیل می‌شود.

 • در مبحث میدان، مهندسان با مفاهیم میدان‌های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و غیره آشنا می‌شوند تا بتوانند مناسب ترین وسیله را برای انتقال موجی از نقطه‌ای به نقطه دیگر پیدا کنند.
 • در مبحث سیستم، نیز مهندسان با طراحی فلیترهای مختلف که می‌توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آن‌ها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند به فعالیت می‌پردازند.

مخابرات ۲، میدان و امواج، الکترونیک ۳، مدارهای مخابراتی، آنتن‌ها و انتشار امواج، مایکروویو، اصول میکروکامپیوتر از جمله دروس اصلی گرایش مخابرات محسوب می‌شوند.

 

گرایش کنترل

مهندسی کنترل و هدایت موشک‌ها

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می‌تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاک‌های مطلوب می‌باشد. این ملاک‌ها می‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و… باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره‌ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روش‌های ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد. برگزاری کلاس های انجام پایان نامه برق

 

مهندسی کنترل

کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشک‌ها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی نیز در آمده است. به کمک این علم می‌توان به عملکرد بهینه سیستم‌های پویا، بهبود کیفیت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌های تولیدی، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته‌کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی‌ها به روش معین به کمک ورودی‌ها از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.

 

وضعیت ادامه تحصیل

فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می‌گیرد، می‌تواند در یکی از این گرایش‌ها (اختیاری) یا رشته‌ای که برق زیر مجموعه‌ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید.

این رشته به صورت: مهندسی برق-الکترونیک، برق-قدرت، برق-مخابرات (شامل گرایش‌های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته‌ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می‌توان، در هر یک از زیرشاخه‌های تخصصی‌تر گرایش‌های یاد شده میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد.

مسلم است این زیر شاخه‌ها، گرایش‌های تخصصی‌تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایش‌های یاد شده در مقطع‌های کارشناسی ارشد و تا حد زیادی در دوره دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایش‌ها و دانش‌ها را فراهم می‌کند. برگزاری کلاس های انجام پایان نامه دکتری برق

 

توضیحاتی درباره مهندسی الکترونیک

مهندسی الکترونیک شاخه‌ای از مهندسی برق می‌باشد که به بررسی و استفاده از الکترون در مواد نیمه ‌رسانا در جهت ساخت تجهیزات مختلف می‌پردازد. شکل پیدایش این شاخه از دانش نوین بدین شکل می‌باشد:

فیزیک > فیزیک الکتریسیته و مغناطیس > برق (برق، الکترونیک و مخابرات)

بعد از ظهور ترانزیستور و تحولات مربوطه:

فیزیک > فیزیک الکتریسیته و مغناطیس > فیزیک کوانتم > برق > فیزیک نور > الکترونیک: مخابرت

 • فیزیک الکترونیک
 • مهندسی پزشکی
 • کنترل
 • سخت افزار و دیجیتال
 • الکترونیک

 

توضیحاتی درباره مهندسی برق قدرت

مهندسی برق قدرت (Power engineering) یکی از زیر شاخه های اصلی مهندسی برق است که با سیستم های قدرت به ویژه تولید، انتقال، توزیع توان الکتریکی، تبدیل انرژی الکتریکی به شکل‌های دیگر انرژی و تجهیزات الکترومکانیکی سروکار دارد. این رشته همچنین شامل راه اندازی و تعمیر و نگهداری سیستم‌های حرارتی برودتی و تجهیزات تولید توان الکتریکی مانند ژنراتورها و دیگر تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در صنایع و یا ساختمان‌های بزرگ نیز می‌شود. شناسایی دیگر منابع جدید انرژی الکتریکی نیز از زیر شاخه‌های این رشته است.

 

برق قدرت

همانطور که در بالا اشاره شد عمده مباحث در مهندسی برق قدرت بر تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی و برخی تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی استوار است که این خود شامل ترانسفورماتورها، ژنراتورها، موتورهای الکتریکی و تجهیزات الکترونیک قدرت است. در بسیاری از کشورهای جهان، دولت شبکه‌ای الکتریکی را به منظور اتصال کلیه مولدها و مصرف کننده های الکتریکی راه اندازی می‌کند. این شبکه در اصطلاح “power grid” نامیده می‌شود. به وسیله این شبکه مصرف کننده‌های الکتریکی می‌توانند بدون متحمل شدن سختی‌ها و هزینه‌های مربوط به تولید برق به صورت جداگانه، برق را از شبکه خریداری نمایند.

در این میان یکی از وظایف مهندسین برق قدرت، طراحی و نگهداری شبکه‌های الکتریکی و مصرف کننده‌های متصل شده به شبکه است. تجهیزات متصل شده به شبکه الکتریکی در اصطلاح “on-grid” نامیده می‌شوند. این تجهیزات می‌توانند به شبکه، توان الکتریکی تزریق کرده یا برعکس از آن توان دریافت کنند یا حتی، هر دو کار را با هم انجام دهند. مهندسین قدرت، فعالیت‌هایی را در زمینهٔ تجهیزات جدای از شبکه یا تجهیزات “off-grid” نیز انجام می‌دهند. دلیل استفاده نکردن از شبکه در این نوع مصرف کننده‌ها عموماً ثابت نبودن این مصرف کننده‌هاست به صورتی که هزینه اتصال برای آن‌ها در هر جابجایی، امکان وصل به شبکه را برای آن‌ها غیرممکن می‌کند.

 

جایگاه شبکه های الکتریکی

امروزه بیشتر شبکه‌های الکتریکی از توان الکتریکی به صورت سه فاز متناوب استفاده می‌کنند که دلیل اصلی این انتخاب سهولت در تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی بدین صورت است. البته معمولا در مصرف کننده‌های کوچک توزیع به صورت تک فاز صورت می‌گیرد که این به دلیل ضروری نبودن وجود سه فاز و همچنین ایمنی بیشتر برای این مصرف کننده‌هاست. با این وجود در صنایع و مصرف کننده‌های توان بالا برای بالا بردن بهره بری و استفاده از موتورهای سه فاز، انرژی الکتریکی به صورت سه فاز توزیع می‌شود.

نقش ترانسفورماتور در سیستم‌های انتقال بسیار حساس است چرا که ترانسفورماتور بهترین راه ممکن برای رسیدن به ولتاژهای بالاتر، قبل از خطوط انتقال است. افزایش ولتاژ به وسیله ترانسفورماتور به کاهش جریان می‌انجامد و طبق قانون توان الکتریکی (توان برابر مجزور جریان در مقاومت الکتریکی) با کاهش جریان تا حد امکان می‌توان تلفات را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش داد، بنابراین افزایش حداکثری ولتاژ در خطوط انتقال به کاهش تلفات و درنتیجه افزایش بهره وری خطوط انتقال می‌انجامد. برگزاری کلاس های انجام پایان نامه مهندسی برق

 

اجزا مهندسی قدرت

 • تولید

تولید انرژی الکتریکی: تولید انرژی الکتریکی فرآیندی است که درطول آن دیگر شکل‌های انرژی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شوند. برای انجام این فرآیند راه‌های متعددی وجود دارد. از تبدیل الکترومکانیکی معمولا در مواردی استفاده می‌شود که منبع انرژی زغال سنگ (نیروگاه سوخت فسیلی)، نفت، گاز طبیعی، اورانیوم (انرژی هسته‌ای)، جریان آب یا جریان باد باشد و در تمام این موارد به جز انرژی بادی برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی از ژنراتورهای سنکرون AC که به توربین بخار، گازی یا آبی متصل هستند استفاده می‌شود. استفاده از این نوع ژنراتورها دارای فواید بالایی است که استفاده از آن‌ها را در بیشتر صنایع بزرگ تولید برق رایج کرده است.

هزینه‌های تولید انرژی الکتریکی در بیشتر روش‌ها به طور مشخص تابعی از قیمت سوخت مصرفی و بهروری در نیروگاه است. بهره‌وری در نیروگاه نیز تا حدود زیادی تابع نوع ژنراتورها یا میزان دمای تولیدی در کوره است. امروزه دانشمندان به دنبال راه‌ها و منابع جدید برای تولید انرژی الکتریکی هستند با جایگزینی این منابع وابستگی قیمت انرژی الکتریکی به قیمت سوخت را کاهش دهند. برگزاری کلاس های انجام پایان نامه کارشناسی ارشد برق

 

 • انتقال

انتقال انرژی الکتریکی: شاخه انتقال شامل جابجایی توان در طول مسیرهای معمولا طولانی می‌شود. این مسیر طولانی، فاصله محل تولید تا نزدیکی محل مصرف است. انتقال معمولا طوری صورت می‌پذیرد که ولتاژ در طول خطوط انتقال از ولتاژ محل مصرف کننده یا تولید کننده بیشتر باشد. شاخه انتقال همچنین شامل اتصال شبکه‌های برق رسانی مختلف با سیستم‌های متفاوت، بین چند شرکت تولیدکننده برق، چند استان یا ایالت و یا چند کشور می‌شود. 

 

فری تز : موسسه انجام پایان نامه ، چاپ مقالات ISI ، چاپ مقالات علمی

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)