موسسه علمی پژوهشی فری تز

مامایی

ماماییReviewed by مهدی عسگری on Sep 17Rating: 5.0انجام پایان نامه ماماییماما هرگز و در هيچ موقعيتي نمي تواند مراقبت از مادر ونوزاد را ترک کند مگر انکه ماماي ديگري حضور يابد. او ممکن است به نظرات استادانه و دخالت ساير تخصص ها نياز داشته باشد. پزشک متخصص زنان، پزشک عمومي بايد در مواقعي که موارد غير طبيعي رخ داده است فرا خوانده شوند.پایان نامه مامایی

انجام پایان نامه مامایی

در هر لحظه ، نوزاد يا نوزاداني در گوشه و کنار دنيا متولد مي‌شوند. حادثه‌اي که کثرت و قدمت آن باعث شده است تا عظمت اين بزرگترين معجزه خلقت از چشمها پنهان بماند.

آري! تولد بزرگترين ، باشکوه‌ترين و بحراني‌ترين لحظه زندگي و قديمي‌ترين تجربه بشري است و در ميان مشاغل نيز مامايي( در شکل سنتي آن) يکي از قديمي‌ترين مشاغل است .پایان نامه مامایی

زيرا از قديم، عده‌اي از زنان بودند که به دليل تجربه بسيار و اطلاع‌ از داروهاي گياهي و تاثيرات آنها، به زنان ديگر کمک مي‌کردند تا وضع حمل آسان‌تر و ايمن‌تري داشته باشند.

التبه نبايد تصور کرد که آنچه امروز به نام حرفه و دانش مامايي معروف است، ادامه و دنباله همان مامايي سنتي است بلکه امروزه مامايي دانشي است که بر مشاهده ،‌ آموزش، پيشگيري ، تحقيق، تشخيص و درمان استوار شده است.

پایان نامه مامایی

حيطه رشته مامايي:

مامايي يکي از زيرمجموعه‌هاي علوم پزشکي است که نقشهاي بسيار گسترده‌اي اعم از نقش مشاوره‌اي، آموزشي ، مراقبتي ، حمايتي،‌درمانگري و تحقيقاتي است. البته تمامي اين نقشها در ارتباط با مادر و کودک مفهوم پيدا مي‌کند يعني ماما به مشاوره قبل ،‌بعد و هنگام ازدواج ، آموزش نحوه تنظيم خانواده، مراقبت در دوران بارداري، زايمان طبيعي و مراقبت بهداشتي مادر و کودک و آموزش به دختران در زمينه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن مي‌پردازد.

«حيطه رشته مامايي از دوران قبل از حاملگي شروع مي‌شود و تا پس از زايمان و ? سالگي کودک ادامه پيدا مي‌کند.پایان نامه مامایی

در دوران قبل از حاملگي ماما بررسي مي‌کند که آيا يک مادر توانايي حامله شدن را دارد و اگر حامله شود خطري براي خودش يا جنينش بوجود مي‌آيد يا نه؟ براي مثال مادران ديابتي، مادراني که بيماري قلبي پيشرفته دارند، مادراني که سابقه خانوادگي واضحي از ناهنجاريهاي ژنتيکي دارند و مادراني که قبلا بچه معلول به دنيا آورده يا چندبار سقط کرده‌اند، بايد قبل از حاملگي با ماما مشورت کرده و آزمايشهاي لازم را انجام دهند.

در واقع در اين مرحله ماما به مشاوره با زنان علاقه‌مند به بارداري و شناسايي زنان پر خطر از نظر بارداري و زايمان مي‌پردازد و آنها را به متخصص مربوط ارجاع مي‌دهد. مرحله بعد حاملگي است که در اين مرحله مراقبت از باردار در درمانگاهها با کلينيک‌هاي مراقبت از بارداري بر عهده ماما است.

در اين دوران خانم باردار در فواصلي معين که ماما مشخص مي‌کند به کلينيک مراجعه کرده و معاينه مي‌شود تا ماما ضمن معاينه ، مشاوره و آزمايش از سلامت مادر و جنين مطمئن گردد و در صورتي که خطري مادر يا جنين را تهديد مي‌کند زود تشخيص داده و از عواقب جدي و وخيم آن جلوگيري نمايد.

براي مثال مادري که دچار فشار خون حاملگي شده است اگر زود تشخيص داده نشود به قيمت جان مادر و جنين تمام خواهد شد. گفتني است که در اين مرحله ماما مي‌تواند در زمينه‌هاي مختلف مانند تغذيه، بهداشت فردي‌، ورزش، کتنيک‌هاي تنفس و اطلاع از سلامت جنين به مادر آموزش داده و او را براي زايمان آماده سازد.پایان نامه مامایی

مرحله بعد مرحله زايمان است که از پذيرش مادر در اتاق درد شروع شده و به وضع حمل در اتاق زايمان خاتمه پيدا مي‌کند. در اين مرحله ماما بررس‌هاي اوليه را انجام مي‌دهد و پس از اطمينان از آمادگي مادر براي زايمان و سلامت مادر و جنين همچنين اطمينان از يک زايمان طبيعي مسووليت زايمان را برعهده مي‌گيرد.

در اين مرحله اگر زايمان با مشکلي روبرو باشد مثلا جنين در حالت طبيعي نبوده يا مادر بيماري خاصي مثل بيماري قلبي پيشرفته داشته باشد يا اينکه نياز به سزارين باشد، اين وظيفه پزشک زنان و زايمان است که مسووليت زايمان را در بيمارستان يا زايشگاه بر عهده بگيرد.پایان نامه مامایی

در مرحله بعد از زايمان نيز کنترل سلامت نوزاد و مادر و آموزش نحوه رسيدگي و چگونگي نگهداري فرزند بر عهده ماما است.

مرحله بعد نيز واحد بهداشت مادر و کودک است که در اين مرحله تعيين وضعيت رشد و تکامل کودک شامل رشد فيزيکي و تکامل‌هاي اجتماعي ، رفتاري و گفتاري از ? روزگي تا ? سالگي و واکسيناسيون کودک بر عهده ماما است. از سوي ديگر بخشي از کار ماما به زنان بر مي‌گردد.

در اين بخش ماما در درمانگاههاي زنان يا در مطب‌ها خصوصي به پيشگيريهاي اوليه از سرطان دهانه رحم و پستان پرداخخته يا در مراکز نازايي به عنوان مشاور نازايي فعاليت مي‌کند.

آينده شغلي ، بازار کار ، درآمد:

در مورد فرصت‌هاي شغلي رشته مامايي نظرات متفاوتي وجود دارد. عده‌اي معتقدند که در حال حاضر فرصت‌هاي شغلي مامايي بيشتر رشته‌هاي علوم پزشکي محدود و بسيار اندک است و از همين رو تعداد بي‌شماري از فارغ‌ التحصيلان اين رشته بيکار هستند يا در شغلهاي نامربوط با رشته تحصيلي خود فعاليت مي‌کند.

به همين دليل بهتر است که اين رشته محدود شده يا حتي حذف شده و به جاي آن همچون گذشته «نرس ماما» تربيت گردد. (پرستارهايي که دوره تخصصي مامايي را نيز آموزش ديده‌اند.).پایان نامه مامایی

به هر حال از مراکزي که يک ماما مي‌تواند در آنها مشغول به کار شود، مي‌توان به بيمارستانها، زايشگاهها، درمانگاهها و مراکز بهداشتي و طرح پزشک خانواده اشاره کرد. همچنين ماما طبق قوانين حاضر در صورت داشتن مدرک کارشناسي مي‌تواند مطلب داير کرده و در آن به ارائه خدمات بهداشتي و درماني بپردازد.

توانايي‌هاي جسمي ، علمي ، رواني و … مورد نياز و قابل توصيه:

رشته‌هاي علوم پزشکي بويژه سه رشته پزشکي ، پرستاري و مامايي نياز به علاقه و احساس مسووليت بسيار دارد . براي مثال يک ماما بدون عشق و علاقه لازم نمي‌تواند فريادهاي ناشي از درد يک زائو را تحمل کند و پاسخگوي نيازهاي او باشد.

فراموش نکنيم :

«رشته مامايي عشق و علاقه و صبر و حوصله بسيار بالا مي‌خواهد چون يک خانم در حال زايمان شرايط بسيار حساسي دارد و بسياري از حرفها يا حرکاتش در اختيار خودش نيست و يک ماما بايد در حد امکان با صبر و حوصله بسيار به او آرامش و قوت قلب بدهد و توجه داشته باشد که مسووليت جان دونفر يعني مادر و جنين او را بر عهده دارد.

همچنين يک ماما بايد بسيار باهوش و نکته‌سنج باشد و از مقابل مسائل هرچند که کوچک باشد به سادگي نگذرد ، زيرا خيلي از مسائل يا علائم کوچکي که در هنگام بارداري يا زايمان ظاهرمي‌شود، در صورت عدم توجه مي‌تواند خطرات جاني براي نوزاد يا مادر به دنبال داشته باشد.

همچنين دانشجوي اين رشته بايد تحمل خون و خونريزي، شب‌کاري و در کل کار در محيط بيمارستان را داشته باشد و به کار عملي نيز علاقه‌مند باشد چون دروس اين رشته بيشتر عملي است و کمتر جنبه تئوري دارد. »

«در سالهاي اخير دانشجويان مستعد و خوبي وارد رشته مامايي مي‌شوند اما متاسفانه بسياري از دانشجويان شناخت دقيقي از اين رشته ندارند. براي مثال نمي‌دانند که در ترم‌هاي اول بايد در بيمارستان‌ کارها و خدمات ابتدايي پرستاري را انجام دهند و حتي گاهي اوقات به همين دليل سرخورده مي‌شوند و انصراف مي‌دهند.

در حالي که اگر با علاقه و عشق لازم وارد اين رشته شوند، متوجه مي‌شوند که مامايي رشته با ارزش و پراهميتي است که از نظر معنوي مي‌تواند انسان را به معناي واقعي کلمه راضي کند.»

دانشجوي مامايي بايد از نظر جسمي و روحي سلامت کامل داشته و از روابط اجتماعي خوبي برخوردار باشد چون مشاوره و آموزش بخش مهمي از کار يک ماما است».

گفتني است که رشته مامايي تنها از بين داوطلبان زن دانشجو مي‌پذيرد.پایان نامه مامایی
وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر: (کارشناسي ارشد و … )

کارشناسي ارشد مامائي ناپيوسته به اولين مقطع تحصيلي پس از کارشناسي گفته مي‌شود. طول دوره کارشناسي ارشد حداقل ? سال و حداکثر ? سال است. دوره دکتراي مامايي که پس از اتمام تحصيلات در مقطع کارشناسي ارشد، مي‌توان به آن راه يافت به تازگي در شوراي عالي برنامه‌ريزي تصويب شده است.

ماما ومسئوليت هاي حرفه ا ي ماما :

زنان در سنين مختلف به فرد ماهر ديگري که معمولاً يک زن است وابسته اند تا در طول زايمان همراهشان باشد. اين فرد ماما است که معني اصلي آن همراه زن مي باشد. ومهارتهاي او تلفيقي از هنرو علم است.

تعريف ماما ( midwife) :

ماما به شخصي اطلاق مي شود که تحصيلات مامايي را در حد کارشناسي وکارشناسي ارشد برابر مقررات در مراکز آموزش داخلي و خارجي بپايان رسانيده و موفق به اخذ پروانه رسمي مامايي از مقامات صلاحيت دار مربوط شده باشد.پایان نامه مامایی

او بايد قادر به نظارت، مراقبت و توصيه به زنان دردوران بارداري، زايمان و دوره بعد از زايمان، هدايت زايمانها با مسئوليت خود و مراقبت از نوزاد وشيرخوار و کودک زير ? سال باشد. اين مراقبت شامل پيشگيري، کشف حالات غير طبيعي در مادر وکودک، فراهم ساختن کمکهاي پزشکي و اجراي اقدامات اورژانس در نبود کمک پزشکي مي باشد.

او وظيفه مهمي در مشاوره و آموزش بهداشت نه تنها براي زنان بلکه براي خانواده وجامعه دارد. کار ماما بايد شامل آموزش دوران بارداري، آماده کردن والدين براي پذيرش وظايف پدري و مادري بوده و به تنظيم خانواده ومراقبتهاي کودک وبعضي از موارد بيماريهاي زنان گسترش يابد.

او مي تواند در بيمارستانها، درمانگاهها ، واحدهاي بهداشتي، منازل ( مشاوره مامايي و زايمان درمنزل ) و هر شکل ديگري از ارائه خدمات مامايي کار کند.

توجه :

وزرات بهداشت و درمان و آموزش پزشکي مي تواند بنا به نياز سيستم شبکه و واحدهاي تابعه زير نظر مديريت شبکه و متخصصين زنان و مامايي و کارشناسان مامايي پروانه دار از وجود کاردانهاي مامايي استفاده خدمتي مورد نياز را بعمل آورد.

مسئوليت هاي ماما :

? ـ صلاحيت :

هر ماما مسئول حفظ صلاحيت حرفه ا ي است . حدود فعاليت ماما به وضوح در قوانين مامايي و در کد شغلي مطرح شده است.

? ـ مسئوليت حفظ و نگهداري گزراش کتبي :

ماما ملزم به نگهداري و حفظ گزارش جزئيات است. گزارش ماما از آنچه که پزشک گزارش مي کند جدا است. او بايد تمام گزارشات، تاريخچه مامايي و تمام معاينات پيش از زايمان را که توسط خودش انجام شده است را حفظ نمايد.پایان نامه مامایی

در طول زايمان، گزارش مشاهدات ، معاينات واقدامات انجام شده ضروري هستند و بايد تمام جزئيات به طور کامل شرح داده شوند زيرا وقايع سريعاً اتفاق مي افتند. مدارک ثبت شده تولدها توسط ماماها مجموعاً در بيمارستانها حفظ و نگهداري مي شوند.

تمام گزارشاتي که توسط ماما تهيه شده بايد براي مدت زماني که نبايد کمتر از ?? سال باشد, نگهداري شود. زيرا اين گزارشات مي تواند در مواقع دادخواهي يا شکايات بي مورد توسط افراد نسبت به اعمال انجام شده توسط ماما, او را ياري دهد.

? ـ مسئوليت در برابر خانواده :

از آنجا که ماماها در برخورد با بسياري ازمسائل محرمانه خانواده ها هستند، لذا وظايف خاصي مثل راز دار بودن اهميت فراوان و زيربنايي دارد. و بايد هر فرد را بدون سرزنش نسبت به عقايدي که ممکن است با نظر شخص خودش مغايرت داشته باشد، بررسي کند.

? ـ مسئوليت در قبال حرفه :

بايد در حفظ استانداردها وبهبود مراقبت ها رل فعالي داشته باشد.

لازمه وارد بودن درحرفه ، آگاهي از فعاليت هاي سازمانهاي حرفه اي و هيئت هاي قانوني آن رشته است. وجهت عرضه بهترين مراقبت بايد هميشه از نظر علمي خود را با يافته هاي جديد آشنا نگه دارد.

? ـ مسئوليت در مقابل جامعه :

ممکن است در موقعيت هايي قرارگيرد که بتواند موضوعاتي چون محروميت اجتماعي، مکان نامناسب، تعصب نژادي، اثرات خشونت، پيشرفت شيوع بيماريها يا شيوع عفونتهايي مثل ايدز يا سل را روشن کند. مسئوليت او در اين موقعيت ها مي تواند آگاه سازي، در تجهيز و تدابير ويژه ويا دادن مراقبتهاي لازم باشد.

ماما ها از اعتماد جامعه نسبت به خود لذت مي برند وهر مامايي بايد به اين اعتماد ارج نهاده ودر حفظ تداوم آن بکوشد.

نکته :

ماما هرگز و در هيچ موقعيتي نمي تواند مراقبت از مادر ونوزاد را ترک کند مگر انکه ماماي ديگري حضور يابد. او ممکن است به نظرات استادانه و دخالت ساير تخصص ها نياز داشته باشد. پزشک متخصص زنان، پزشک عمومي بايد در مواقعي که موارد غير طبيعي رخ داده است فرا خوانده شوند.پایان نامه مامایی

وقتي يک ماما پزشکي را براي کمک مي طلبد، مسوليت مشکل بر عهده پزشک خواهد بود و او بايد دستورات پزشکي را دنبال کند ولي ادامه مراقبت از مادر و کودکش حتي در مواقعي که پزشک مسئوليت را به عهده گرفته است . وظيفه او است.

به طور مشابه پزشک متخصص کودکان براي مراقبت از نوزاد دردسترس مي باشد. متخصصين تغذيه ، فيزيوتراپ ها ، پرستاران و مدد کاران اجتماعي و مراقبين بهداشت ساير تخصص هايي هستند که ماما در موارد مناسب ممکن است به آنها رجوع کند.

ماما بايد با مراجعين و همکاران خود و افرادي که درساير تخصص ها مشغول هستند رابطه موثري بر قرار کند. و او قادر ميشود که تمايلات و نقطه نظرات مراجعين خود را دريابد. مهارتهاي مشاوره کردن ابزار مهمي است که به اين مسئله کمک مي کند.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)