موسسه علمی پژوهشی فری تز

متالوژی

متالوژیReviewed by عسگری-انجام پایان نامه متالوژی on Sep 18Rating: 5.0انجام پایان نامه متالوژیعلم کار با فلزات يا متالورژي (به انگليسي: Metallurgy) شاخه‌اي از علم مواد است(انجام پایان نامه متالوژی)که به شناخت و استخراج فلزات و فناوري‌هاي کار با فلزات مي‌پردازد. اين علم جداسازي مواد معدني از سنگ معدن آنها، ذوب

انجام پایان نامه متالوژی

علم کار با فلزات يا متالورژي (به انگليسي: Metallurgy) شاخه‌اي از علم مواد است(انجام پایان نامه متالوژی)که به شناخت و استخراج فلزات و فناوري‌هاي کار با فلزات مي‌پردازد. اين علم جداسازي مواد معدني از سنگ معدن آنها، ذوب، تصفيه و توليد شمش، بهبود خواص و تهيه آلياژها و فن کار بر روي فلزات و شکل دهي آنها را دربر مي‌گيرد.

به طور کلي علم مواد شامل بررسي خواص جامدات مي شود و دربرگيرنده? فلزات، سراميک ها، پليمر ها و کامپوزيت ها است. علم متالورژي به طور عمده به فلزات و ساختار آنها ميپردازد و در تحصيلات تکميلي خواص و کاربرد ديگر جامدات نيز بررسي مي شود.

انجام پایان نامه متالوژی

کلمه متالورژي از ترکيب دو کلمه يوناني “metallon” به معني فلز و “ergon” به معني کار ساخته شده است.

از زماني که انسان فلز را شناخت، متالورژي را به عنوان يک هنر فرا گرفت. صنعت ريخته گري از دير باز در جهان به عنوان يک صنعت مادر شناخته شده و با پيشرفتهاي روزافزون تکنولوژي نقش آن آشکار مي‌گردد.

تاريخچه

ريخته‌گري مفرغ

دوره فلزات بعد از عصر حجر و از حدود ? تا ? هزار سال قبل از هجرت آغاز شده‌است. شايد مس اولين فلزي است که بطور خالص و طبيعي و جدا از مواد معدني مورد استفاده بشر قرار گرفته‌است. انواع سنگهاي مس از ظاهري فلزي با رنگهاي مختلف مانند نيلي، لاجوردي، سبز، طلايي و سرخ برخوردار هستند. اين امر مي‌تواند يکي از عوامل توجه بشر اوليه به ترکيبات حاوي مس باشد.

انجام پایان نامه متالوژی

برخي معتقدند که گويا اولين بار ذرات طلا که در کنار ماسه‌هاي کنار رودخانه‌ها پراکنده بودند، توسط بشر شناسايي شدند. مصريان و شايد هنديان بيشتر از ساير ملل در استخراج طلا از سنگهاي آن توفيق داشتند، اما در ايران از دوره هخامنشي، آثار متعددي از طلا و نقره خصوصاً در کنار رود جيحون و در شهر همدان کشف شده‌است.

با گذشت زمان فلزات ديگري مانند نقره، سرب، آنتيموان و قلع نيز کشف شدند و بشر توانست با استفاده از آتش، ذوب فلزات را تجربه نموده و آلياژهاي مختلف را بدست آورد. به عنوان مثال، از مخلوط کردن قلع و مس، مفرغ بدست آمد و به اين ترتيب عصر مفرغ شروع شد.انجام پایان نامه متالوژی

در عصر حاضر مي‌توان متالورژي را مادر صنعتها دانست.در دنيايي صنعتي امروز بي شک اگر آلياژهاي خاص و کاربر با کمک علم متالورژي به وجود نمي‌آمد هم اکنون ما شاهد خيلي از پيشرفت‌هاي بشر نبوديم!

گرايش‌هاي کارشناسي
متاورژي ذوب فلزات
متالورژي صنعتي
متالورژي استخراجي
گرايش‌هاي کارشناسي ارشد
جوشکاري
ريختگري
بيو مواد
نانو مواد
سراميک
خوردگي
شکل دهي فلزات
شناسايي و انتخاب مواد مهندسي
گرايش هاي دکترا
بيو مواد
نانو مواد
مهندسي مواد

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)