موسسه علمی پژوهشی فری تز

ایمنی صنعتی

ایمنی صنعتیReviewed by Admin on Sep 14Rating:

آشنايي با رشته مهندسي ايمني
در تعريف ايمني صنعتي مي‌توان گفت : فن به‌کارگيري تدابير ويژه مهندسي در جهت ايمن‌سازي نظامهاي گوناگون کاري در مواجهه با گونه‌هاي مختلف ريسک رودرروي آنان مي‌باشد . (بهينه‌سازي در ايمن‌سازي)
گرايش ايمني صنعتي تلفيقي از سه رشته بهداشت حرفه‌اي ،‌ مديريت صنعتي و مهندسي صنايع ( جهت‌گيري عمده به سوي مهندسي صنايع است ) با رويکرد بهساز و پيشگيرانه و در عين حال مهندسي ، در جوار متخصصين بهداشت حرفه‌اي که با ديد پزشکي بيشتري به دنياي کار مي‌نگرند ، تلاش در ايجاد نظام‌هاي شناخت خطرات و محدود‌سازي عملکرد‌هاي غيرايمن در محيطهاي کاري داشته ، روش‌ها ، برنامه‌ها و فرآيندهايي براي کنترل و ارزيابي خطرات پي گرفته و تلاش در ايجاد فضايي سالم براي نجات حرکت‌هاي بهره‌ور دارد . اين گرايش مهندسي صنايع ضمن تسلط بر آگاهيهاي عمومي مهندسي صنايع به ويژه در راستاي تطبيق دادن کار با توانايي‌هاي انساني در زمينه‌هايي همچون مهندسي فاکتورهاي انساني ، عوامل فيزيکي و شيميايي زيان‌آور محيط کار ، حفاظت صنعتي و اصول مديريت ايمني ، داراي تبحر و تخصص است . طراحي نظام‌هايي که بتوانند از آسيب رساندن به انسانها ، امکانات و تجهيزات پيشگيري کرده ، حرکت ملايم و روان اجرا را تضمين نمايد ، بخشي از توانايي‌هاي اجرايي اين متخصصين به شمار مي‌رود .
مکانيک سيالات ، جمع‌آوري و دفع فاضلابهاي صنعتي ، مهندسي احتراق ، گازرساني ، اعلام و اطفا حريق ، ايمني در برق ، سم‌شناسي صنعتي ، ايمني ساختمان و معدن ، ارگونومي ، تهويه صنعتي،ديگها و ظروف تحت‌فشار،روشهاي توليد (? & 1) ، ايمني در کشاورزي ، روانشناسي صنعتي ، عوامل شيميايي محيط کار ، اصول بهداشت محيط ، بيماريهاي شغلي ، حفاظت صنعتي ، ايمني بالابرها ، تحقيق در عمليات ، ترموديناميک و انتقال حرارت ، عوامل فيزيکي محيط کار ، اصول مديريت ايمني ، ارزيابي کار و زمان و طرح ريزي واحد هاي صنعتي از جمله دروس اصلي و تخصصي پراهميت اين گرايش به شمار مي‌آيند .
در محيط هاي صنعتي با وجود ماشين آلات و ابزار فراوان، غالبا کارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند، با پيشرفت فن آوري و افزايش کاربرد ماشين آلات در توليد نيز مخاطرات و احتمال بروز حوادث در اين گونه محيطها فزوني مي گيرد. ايمني صنعتي علمي است که در پيشگيري از بروز حوادث در محيط کار به ياري انسان مي شتابد و همواره در راستاي حفاظت و حراست از نيروي کار و سرمايه گام بر مي دارد.

تعاريف و محتوا
اصولا” ايمني صنعتي رشته اي است گسترده که به مجموعه تدابير، اصول و مقرراتي گفته مي شود که با به کارگرفتن آنها مي توان نيروي انساني و سرمايه را در برابر خطرات گوناگون در محيطهاي صنعتي به گونه اي مؤثر و کارا نگه داري کرد و به اين وسيله يک محيط کار بي خطر و سالم براي افزايش کارايي کارکنان بوجود آورد.

ايمني
تعريف ايمني عبارت است از ميزان درجه دور بودن از خطر، واژه (Hazard ) که در تعريف علمي ايمني آمده است، در واقع شرايطي است که داراي پتانسيل رساندن آسيب به کارکنان، تجهيزات و ساختمانها، از بين بردن مواد يا کاهش کارايي در اجراي يک وظيفه از پيش تعيين شده مي باشد.هنگامي که ( Hazard ) وجود دارد امکان وقوع اثرات منفي ياد شده وجود خواهد داشت. کلمه ( Danger ) گوياي قرارگرفتن در معرض يک (Hazard ) است، يه اين ترتيب ايمني متضاد (Danger ) بوده است، و در صدد حذف خطرات بالفعل موجود در محيط کار مي باشد. ايمني به طور صد در صد و متعلق وجود ندارد و عملا هم هيچگاه حاصل نخواهد شد از اينروست که گفته مي شود ايمني حفاظت نسبي در برابر خطرات است.

منظور از ايمن و غير ايمن چيست؟
يک مکان، يک کار معين و يا يک دستگاه زماني ايمن انگاشته مي شود که احتمال خطر مرگ، مجروح شدن و يا ابتلا به بيماري براي کسانيکه در آنجا بوده يا با آن دستگاه کار مي کنند در حد قابل قبول پايين باشد. به طور کلي، ميتوان چنين گفت که ميزان خطر قابل قبول با پايين آمدن سطح ايمني، افزايش و با افزايش سطح ايمني کاهش مي يابد. در واقع بهداست حرفه اي بيماريها را کاهش مي دهد و ايمني صنعتي به کاهش تمام خطرات مي پردازد.

صنعت و بازار کار
ضريب ايمني در کشورهاي در حال توسعه نسبت به کشورهاي پيشرفته از استانداردهاي جهاني پائين تر است . علت اين امر فقط فقر اقتصادي نيست ، ايمني کار يا بازرسي فني و مسائل جانبي آن زماني براي ما مسئله ساز مي شود که دچار مشکلي بشويم . بنابراين بناي اوليه کارها بر پيشگيري نمي باشد بلکه عموما به دنبال رفع مشکل هستيم. تا آنجا که بعضي از کارفرمايان به جهات غيرانساني در صدد ايمني محيط کار کارگران بر نمي آيند . به طور طبيعي از فارغ التحصيلان اين رشته استفاده مطلوب نمي کنند . عمده مراکز صنعتي مانند ذوب آهن ، آلومينيوم سازي ، پتروشيمي ، صنايع خودروسازي ، هواپيمايي ، راه آهن ، مترو و هر مرکز فعاليت اقتصادي (خصوصي يا دولتي) مي تواند به نوعي بازار کار اين رشته محسوب شود.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)