موسسه علمی پژوهشی فری تز

تغذیه

تغذیهReviewed by Admin on Sep 17Rating:

اگر به علم تغذيه علاقه داريد و دوست داريد به ديگران در داشتن جسم و روحي سالم کمک کنيد، اين شغل مي تواند براي شما مناسب باشد.

انسان براي بقاي خود نيازمند غذا است. خوردن يکي از نيازهاي ذاتي بشر مي باشد. داشتن تغذيه مناسب به طول عمر و سلامت جسمي و روحي افراد کمک زيادي مي کند. علم تغذيه افراد را در رسيدن به يک تغذيه مناسب ياري مي کند. رژيم‌ درماني‌، اصول‌ علم‌ تغذيه‌، ارزش‌ مواد غذايي‌ و نحوه‌ تغذيه‌ مناسب‌ از موارد مهم در علم تغذيه مي باشند. رژيم‌ درماني‌ نيز نوع‌ رژيم‌ غذايي‌ لازم‌ در بيماري‌هاي‌ مختلف‌ را مشخص‌ مي‌کند. اصول‌ علم‌ تغذيه‌ بررسي‌ مي‌کند که‌ چه‌ فرآيندي‌ روي‌ مواد غذايي‌ خورده‌ شده‌ انجام‌ مي‌گيرد تا جذب‌ يا دفع‌ شود. ارزش مواد غذايي، ميزان ويتامين ها، املاح و ساير مواد مفيد درون خوراکي ها را مشخص کرده و آنها را از نظر ارزش غذايي طبقه بندي مي کند. رسيدن به يک برنامه غذايي مناسب را شايد بتوان هدف اصلي علم تغذيه دانست.

متخصص تغذيه فردي است که از علم تغذيه آگاهي کامل دارد. او از دانش خود براي کمک به افراد در تصميم گيري در مورد سبک زندگي و تغذيه شان استفاده مي کند. کارشناس تغذيه با دادن اطلاعات و مشاوره درباره ارتباط غذا با سلامت جسمي و روحي، به ترويج تندرستي در جامعه مي پردازد.

متخصص تغذيه براي گروه هاي مختلف مردم اعم از کودکان، ميانسالان، بيماران، افراد چاق و لاغر متناسب با وضعيت و نياز آنها برنامه غذايي تهيه مي کند. او براي آنها تعيين مي کند از چه نوع مواد غذايي و به چه ميزان روزانه مصرف کنند.

کارشناس تغذيه که در محل هايي مانند کارخانجات صنايع غذايي مشغول به کار مي شوند، از دانش تغذيه خود در فرآيند توليد مواد غذايي استفاده مي کنند.

متخصص تغذيه بايد به علم تغذيه اشراف کامل داشته و از آخرين اطلاعات و دستاوردهاي اين حوزه آگاه باشد. او بايد در کنار داشتن مهارت هاي ارتباطي مناسب، تاحدي با روانشناسي افراد آشنايي داشته تا بتواند برخورد مناسبي با مراجعان داشته و متناسب با وضعيت جسمي و روحي آنها، برنامه و رژيم غذايي شان را تهيه کند.

متخصصان تغذيه اي که در استخدام بيمارستان، شرکت يا کارخانه اي هستند، معمولا به صورت تمام وقت مشغول به کارند. در مورد آنهايي که به طور مستقل بوده و دفتر مشاور تغذيه (مطب) دارند، تعيين ساعات کاري بر عهده خودشان مي باشد.

در ادامه اطلاعات کاملي در مورد وظايف، دانش و مهارت مورد نياز، تحصيلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت هاي شغلي و ميزان درآمد متخصص تغذيه و برخي از متخصصان تغذيه معروف ارائه مي شود.

وظايف متخصص تغذيه

ارائه توضيحات کافي در مورد مسائل مربوط به تغذيه و رژيم درماني به مراجعان

شناسايي و ارزيابي نيازهاي مراجعان (براي بيماران توصيه هاي پزشک معالج به متخصص تغذيه بسيار کمک مي کند.)

تهيه و ارائه برنامه هاي غذايي مناسب به مراجعان

ارزيابي اثرات برنامه هاي غذايي و تغيير آنها در صورت لزوم

صحبت کردن و انگيزه دادن به مراجعان براي دنبال کردن برنامه هاي غذايي خود

تشخيص مشکلات تغذيه اي موجود در جامعه

تهيه برنامه هاي اجرايي براي رفع مشکلات تغذيه در جامعه

ارائه برنامه و دستورالعمل براي افزايش ارزش غذايي مواد خوراکي

آگاهي از جديدترين اطلاعات و آخرين تحقيقات مرتبط

مهارت و دانش مورد نياز

علاقه زياد به تغذيه و سلامت افراد

دانش کافي درباره اثر رژيم هاي غذايي مختلف روي سلامت

مهارت هاي ارتباطي مناسب

توانايي توضيح و آموزش مباحث مختلف به همه افراد در هر سطحي

داشتن صبر و توانايي ايجاد انگيزه در افراد براي تغيير عادات غذايي و دنبال کردن رژيم غذايي

داشتن انعطاف در کار (با هر فردي متناسب با شرايط و وضعيت او برخورد کند)

داشتن طرز تفکري بدور از هر گونه پيش داوري

آشنايي نسبي با روانشناسي افراد

داشتن مسئوليت پذيري ( زيرا کار متخصص تغذيه با سلامت جسم و روح انسان ها ارتباط دارد)

تحصيلات لازم و نحوه ورود به شغل

در برخي مشاغل، افراد تحصيلات مرتبط با کار خود را نداشته و بيشتر از طريق تجربه کار خود را انجام مي دهند. براي متخصص تغذيه در کشور ما هم همينطور است. به عنوان مثال تعدادي از متخصصان تغذيه، پزشکان عمومي يا متخصص غيرمرتبط هستند. ولي علاقه منداني که مي خواهند به صورت تخصصي و حرفه اي وارد اين شغل شوند، مي توانند در رشته علوم تغذيه در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري تحصيل کنند. البته پزشکان عمومي علاقه مند هم مي توانند با گذراندن دوره تخصصي علوم تغذيه، به صورت حرفه اي وارد اين شغل شوند.

فرصت هاي شغلي و بازار کار متخصص تغذيه

متخصص تغذيه – مسير ايرانيمتخصص تغذيه مي تواند در بيمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز تحقيقاتي، کارخانجات توليد مواد غذايي و … استخدام شود. او مي تواند کارهايي مانند تهيه رژيم براي ورزشکاران در باشگاه هاي ورزشي و کارگران در کارخانه ها را نيز انجام دهد. با داشتن سرمايه، تجربه و شرايط لازم مي تواند به طور مستقل دفتر مشاوره تغذيه راه اندازي کند. براي ديدن اين شرايط روي لينک زير کليک کنيد :

شرايط تاسيس دفاتر کار مشاوره تغذيه و رژيم درماني

آمار دقيقي از وضعيت بازارکار و استخدام متخصصان تغذيه در کشور در دسترس نمي باشد. با توجه به زياد شدن اهميت تغذيه و تاثير آن بر سلامت، مسايل مربوط به درمان چاقي و لاغري، لزوم رعايت رژيم هاي غذايي در بيماران و … براي افراد مختلف جامعه پيش بيني مي شود بازارکار مناسبي پيش روي متخصصان تغذيه باشد.

وضعيت استخدام اين شغل در برخي کشورهاي جهان به شرح زير است :

آمريکا – پيش بيني ها نشان مي دهد ميزان استخدام متخصصان تغذيه بين سال هاي۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۲۰  درصدي خواهد داشت. در حالي که متوسط اين رشد براي همه مشاغل۱۴  درصد مي باشد.

استراليا – در بازه زماني۵  سال گذشته ميزان استخدام در اين شغل رشد۳۱٫۳  درصدي داشته و در آينده رشد خوبي براي آن پيش بيني شده است.

درآمد متخصص تغذيه

اطلاعات دقيقي از ميزان درآمد متخصصان تغذيه در کشور در دسترس نمي باشد. آن دسته از اين متخصصان که در بخش هاي دولتي استخدام مي شوند، مطابق با قانون مديريت خدمات کشوري حقوق دريافت مي کنند. آنهايي نيز که در بخش خصوصي فعاليت مي کنند، با توجه به سطح تحصيلات، ميزان تجربه، مهارت و کيفيت کار خود، درآمدهاي متفاوتي دارند.

درآمد کارشناس تغذيه در برخي از کشورهاي جهان عبارتند از :

آمريکا – متوسط درآمد سالانه اين شغل۵۳٫۲۵۰  دلار (براي همه مشاغل۳۳٫۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرين آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۴٫۱۰۰ دلار بوده است.

استراليا –  متوسط درآمد سالانه متخصصان تغذيه۶۹٫۰۰۰  دلار (قبل از کسر ماليات) مي باشد.

انگلستان – درآمد متوسط ساليانه اين شغل براي افراد تازه کار بين۳۲٫۵۰۰  تا۴۲٫۵۰۰  دلار، براي افراد باتجربه حدود۵۲٫۵۰۰  دلار و براي افراد داراي تخصص عالي۶۱٫۵۰۰  دلار مي باشد.

شخصيت هاي مناسب اين شغل
در يک انتخاب شغل صحيح و درست، عوامل مختلفي از جمله ويژگي هاي شخصيتي، ارزش ها، علايق، مهارت ها، شرايط خانوادگي، شرايط جامعه و … براي هر فرد بايد در نظر گرفته شوند. يکي از مهم ترين اين عوامل ويژگي هاي شخصيتي مي باشد. شناخت درست شخصيت هر فرد فرآيندي پيچيده و محتاج به تخصص و زمان کافي است. البته هر فردي ويژگي هاي منحصربه فرد خود را دارد، حتي افرادي که به نوعي تيپ شخصيتي مشابه دارند، باز هم در برخي موارد با يکديگر متفاوت هستند.

به طور کلي هميشه افراد موفقي از تيپ هاي شخصيتي مختلف در تمام مشاغل هستند و نمي توان دقيقا اعلام کرد که فقط تيپ هاي شخصيتي خاصي هستند که در اين شغل موفق مي شوند. اما طي تحقيقاتي که صورت گرفته تيپ هاي شخصيتي اي که براي اين شغل معرفي مي شوند، عموما اين کار را بيشتر پسنديده و رضايت شغلي بيشتري در آن داشته اند.

شخصيت هاي مناسب اين شغل بر اساس شخصيت شناسي MBTI :

ENFJ اين تيپ شخصيتي به حوزه هاي سلامت علاقه مندند. آنها به عوامل رواني، احساسي و معنوي بيماران توجه داشته و از ارائه راه حل به بيماران خشنود مي شوند.

INFJ    اين تيپ شخصيتي دوست دارند از دانش خود در جهت کمک به ديگران استفاده کنند به خصوص اگر کار آنها به صورت مشاوره اي باشد.

ENFP  اين تيپ شخصيتي به حوزه بهداشت و سلامت علاقه دارد چون علاوه بر حغظ استقلال، مشاغل آن از انعطاف کافي برخوردارند. اين افراد اگر کارشان به صورت مشاوره اي و خارج از ساختار سنتي اداري باشد، بسيار از آن لذت مي برند.

INFP  اين تيپ شخصيتي دوست دارد در کارش استقلال داشته و از نزديک با افراد ارتباط داشته باشد.

ESFJ اين تيپ شخصيتي دوست دارد با ديگران مستقيما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهايشان بکاهد. او مي تواند رابطه خوبي با بيماران و همکاران خود ايجاد کند.
ISFJ اين تيپ شخصيتي علاقه دارد به ديگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در اين شغل او با بيمار يا مراجعه کننده ارتباط برقرار مي کند.

ESFP اين تيپ شخصيتي دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اينکه زندگي را براي ديگران آسان تر و رضايت بخش تر کند، لذت مي برد.

ISFP اين تيپ شخصيتي دوست دارد به ديگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراين به مشاغل حوزه پزشکي به خصوص مشاغلي که مستقيما با بيمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)