موسسه علمی پژوهشی فری تز

تغییر شیوه آموزش محور به پژوهش محور در کارشناسی ارشد

به علت افزایش پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، مسئله تحصیل به صورت آموزش محور و پژوهش محور از دغدغه تمامی دانشجویان است. قبلا مقاله‌ای کامل درباره شیوه آموزش محور در دوره کارشناسی ارشد منتشر کردیم که در صورت علاقه می‌توانید مطالعه کنید. در این مقاله نیز درباره تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور در دوره کارشناسی ارشد صحبت خواهیم کرد تا تصورات غلط در ذهن دانشجویان را درباره این شیوه ها اصلاح کنیم. لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

سوالات متداول درباره شیوه آموزش محور و شیوه پژوهش محور کارشناسی ارشد

سوالات زیر ممکن است سوال بسیاری از دانشجویان باشد که با هم بررسی می‌کنیم.

تفاوت شیوه آموزش محور و شیوه پژوهش محور در دوره کارشناسی ارشد چیست؟

دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد به شیوه آموزش محور تحصیل می‌کنند آیا می‌توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند؟

برای پاسخ به این سوالات باید به خوبی با دو شیوه آموزش محور و پژوهش محور آشنا شوید و تفاوت های هر دو شیوه را با یکدیگر بدانید.

 

شیوه آموزش محور چیست؟

تحصیل در دوره آموزش محور دقیقا مطابق با آئین نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته است. محوریت این نوع تحصیل بر اساس گذراندن واحدهای درسی است و هیچ پایان نامه‌ای برای دفاع وجود ندارد. تنها باید حداقل ۲ و حداکثر ۴ واحد سمینار را گذراند. تحصیل در دوره دکتری برای دانشجویان آموزش محور منعی ندارد ولی ممکن است در مصاحبه دکتری استادان به جهت نداشتن پروژه عملی دانشجو را رد کنند.

 

شیوه پژوهش محور چیست؟

در شیوه پژوهش محور دانشجو تعداد محدودی واحد درسی را می‌گذراند و باید پایان نامه انجام دهد. این شیوه مبتنی بر ارائه یک نظریه، ایده و فناوری جدید، اختراع یک محصول و … است. تعداد واحدها برای دانشجویان پژوهش محور ۶ تا ۱۰ واحد است که دانشجو همراه با پایان نامه خود می‌تواند اخذ کند. دانشجویانی که در دوره پژوهش محور تحصیل می‌کنند به راحتی می‌توانند در دوره دکتری نیز شرکت کنند.

 

قبولی در دوره دکتری

تا اینجا متوجه شدیم که هیچ منعی در دوره آموزش محور و پژوهش محور برای قبولی در دوره دکتری وجود ندارد. در واقع دانشجو در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی برای مصاحبه به دانشگاه مورد نظر می‌رود. در مصاحبه یکی از ملاک های مهم رزومه قوی دانشجو است. اما منظورمان از رزومه قوی چیست؟ معدل بالا، انجام تحقیقات، داشتن مقاله، انجام پایان نامه، نمره زبان خوب همگی ملاکی مهم برای دوره دکتری به حساب می‌آیند. اصولا دانشجویان از پایان نامه خود یک یا دو مقاله استخراج کرده که در رزومه آنها ثبت می‌شود.

 

نتیجه گیری

این تصور که دانشجویان آموزش محور نمی‌توانند در دوره دکتری شرکت کنند غلط است. این دانشجویان باید سعی کنند یک یا چند مقاله بنویسند تا به راحتی در دوره دکتری قبول شوند. با این حال برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در دوره دکتری را ندارند شیوه آموزش محور بهتر خواهد بود.

 

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات درست و مفیدی برای انتخاب راه و مسیر خود به دست آورده باشید. با آرزوی موفقیت شما کاربران عزیز فری تز!

 

 

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)