موسسه علمی پژوهشی فری تز

آموزش رفرنس نویسی به سبک هاروارد

رفرنس نویسی سبک‌های مختلفی دارد که برخی از آنها را در مقالات پیشین توضیح داده‌ایم. به علاوه رفرنس نویسی برای کتاب، پایان نامه، مقاله و … متفاوت است. از انواع روش های رفرنس نویسی سبک هاروارد است. ما در این مقاله قصد داریم به آموزش رفرنس نویسی به سبک هاروارد بپردازیم.

رفرنس نویسی به سبک ونکوور را نیز در مقالات پیشین بررسی کرده‌ایم.

آمورش رفرنس نویسی به سبک هاروارد

رفرنس نویسی برای رعایت حق نویسنده و همچنین کمک به خواننده برای دستیابی به اطلاعات بیشتر صورت می‌گیرد.  نام نویسنده، تاریخ چاپ نوشته، موضوع نوشته، موضوع چاپ، نام ناشر و … همگی در رفرنس نویسی مهم هستند. رفرنس نویسی به این سبک نیز خود شامل انواع مختلفی است که در این مقاله توضیح خواهیم داد.

 

رفرنس نویسی درون متن

زمانی که قسمتی از مطلب یک نویسنده را به صورت مستقیم در متن می‌آوریم از رفرنس نویسی داخل متن استفاده می‌کنیم. در این نوع از رفرنس نویسی باید ارجاع کامل باشد.

 

لیست منابع

در این نوع از رفرنس نویسی لیستی از منابع را در انتهای مقاله یا پایان نامه و به صورت یکجا می‌آوریم و باید ارجاع به صورت کامل باشد.

Fitzgerald, F. (2004). The great Gatsby. New York: Scribner

 

رفرنس نویسی در مقالات

اگر در یک متن از مقالات مختلف یک نویسنده چندین بار استفاده کنیم باید منابع را بر اساس سال انتشار مقالات آورده شود. اگر سال انتشار مقالات نیز یکسان بود بهترین روش مرتب سازی نام مقاله بر اساس حروف الفبا است.

به طور کلی رفرنس نویسی با سبک هاروارد به صورت : نام خانوادگی، نام. (تاریخ انتشار)، موضوع مقاله، نام مجله، شماره صفحه یا صفحات

 

اگر مقاله در وب سایت منتشر شده باشد:

اگر لازم است قسمتی از متن را به یک مقاله که در یک وب سایت منتشر شده ارجاع دهید، باید تمام جزئیاتی که در وب سایت وجود دارد را ذکر کنید. در ضمن آدرس سایت و تاریخ قرار گرفتن مقاله روی سایت را نیز باید بیان کنید.

نام خانوادگی، نام، تاریخ انتشار، نام مقاله، نام مجله، شماره صفحه، آدرس صفحه

 

رفرنس نویسی در کتاب

اگر رفرنس های شما یک نویسنده دارند باید به صورت زیر عمل کنید.

نام خانوادگی، نام، تاریخ چاپ، موضوع، ویرایش، شهر انتشار کتاب، ناشر، شماره صفحات ( در صورتی که شماره ویرایش کتاب ذکر نشده باشد آن را ویرایش اول فرض کرده و در رفرنس ذکر نمی‌کنیم.)

 

برای ویرایش اول :

.Patterson, J. (2005). Maximum ride. New York: Little, Brown

برای ویرایش های بعدی :

.Dahl, R. (2004). Charlie and the chocolate factory. 6th ed. New York: Knopf

اگر کتاب مورد نظر بیش از یک نویسنده دارد باید نام نویسندگان را به همان ترتیبی که در کتاب آمده است ذکر کنید و برای جدا کردن نام نویسندگان از عبارات “و” یا “And” استفاده کنید.

رفرنس نویسی در کتاب با بیش از چند نویسنده به صورت زیر است:

نام خانوادگی، نام. و نام خانوادگی، نام. (تاریخ انتشار). موضوع. شهر: ناشر، شماره صفحات.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)