موسسه علمی پژوهشی فری تز

ریاضیات محض

ریاضیات محضReviewed by Admin on Sep 14Rating:

آشنايي با رشته رياضي محض، آينده شغلي، بازار كار و درآمد آن

گرايش هاي رشته رياضي در کارشناسي ارشد و بالاتر
با سلام خدمت دوستان عزيز مخصوصا دانشجويان محترم:

از آنجا که بسياري از دانشجويانم درخواست کردند که در مورد گرايش هاي رشته رياضي مطالبي را بنويسم سعي مي کنم به تدريج اين موضوع را بررسي کنيم:

همانطور که مي دانيم رشته رياضي در ايران داراي دو گرايش کلي محض و کاربردي است که ابتدا در مورد گرايش محض صحبت مي کنيم:

رياضي محض داراي شاخه هاي زير مي باشد:

?-آناليز زياضي : اين رشته خود داراي زير مجموعه هايي چون آناليز تابعي و آناليز مختلط و آناليز هارمونيک مي باشد و بيشتر عنوان تز دانشجو مشخص کننده رشته تخصصي دانشجوست. مقطع کارشناسي ارشد اين رشته در اکثر دانشگاههاي کشور که دانشجوي ارشد رياضي دارند تدريس مي شود. از دانشگاههاي پيش کسوت در اين رشته مي توان دانشگاه شيراز و اصفهان و تربيت معلم تهران و

شهيد باهنر کرمان و فردوسي مشهد و …که از حدود ?? سال پيش مقطع دکتري داشته اند را نام برد.

از بزرگان اين رشته در ايران مي توانيم مرحوم پروفسور غلامحسين مصاحب و مرحوم پروفسور کريم صديقي و پروفسور رجبعلي پور و اسدا.. نيکنام و زعفراني و يوسفي و… را نام ببريم.

?-جبر:اين رشته نيز داراي گرايشهايي چون نظريه گروهها و نظريه حلقه ها و مدولها و…مي باشد.مقطع کارشناسي ارشد اين رشته در اکثر دانشگاههاي کشور که دانشجوي ارشد رياضي دارند تدريس مي شود. از دانشگاههاي پيش کسوت در اين رشته مي توان دانشگاه تهران و صنعتي شريف و صنعتي اصفهان و شيراز و شهيد چمران اهواز و اصفهان و تربيت معلم تهران و شهيد باهنر کرمان و فردوسي مشهد و يزد و… را نام برد.

از بزرگان اين رشته مي توان به پروفسور محمد رضا درفشه و پروفسور کرم زاده و پروفسور احمد حقاني و پروفسور شريف و ذاکري و… اشاره کرد.

?-هندسه: اين رشته خود داراي زير مجموعه هايي چون هندسه ديفرانسيل و هندسه جبري و هندسه منيفلد و …مي باشد. صاحب نظر و متخصص در اين گرايش در ايران کم مي باشد. از دانشگاههاي داراي اين رشته مي توان دانشگاه تبريز و تهران و صنعتي امير کبير را نام برد. از صاحب نام جوان ايراني در اين رشته مي توان خانم دکتر مريم ميرزاخاني را نام برد.

?- توپولوژي: اين رشته نيز داراي زير مجموعه هايي چون توپولوژي ديفرانسيل و توپولوژي جبري و … مي باشد. از دانشگاههاي داراي اين رشته مي توان به دانشگاه تبريز و تهران و چمران اهواز و اصفهان اشاره کرد. از بزرگان اين رشته مي توان آقاي پروفسور مگرديچ تومانيان را نام برد.

?- منطق و فلسفه رياضي: اين رشته در ايران جايگاه مناسبي ندارد و از دانشگاههايي که مي توان در آن کارشناسي ارشد (و نه دکترا) در اين گرايش گرفت دانشگاه صنعتي اصفهان و تهران مي باشد. آقاي پروفسور محمود بيناي مطلق از بزرگان اين رشته محسوب مي شوند.

?-نظريه اعداد : متخصص در اين گرايش نير در ايران کم مي باشد و در دانشگاهي چون صنعتي شريف و تهران مي توان کارشناسي ارشد اين گرايش را اخذ کرد. با اطلاعات حقير در مقطع دکتري دانشگاهي در داخل وجود ندارد.

رياضي کاربردي

داراي گرايشهاي زير مي باشد:

?-آناليز عددي: از دانشگاههاي صاحب نام و داراي متخصص پيش کسوت در اين رشته مي توان دانشگاه تربيت معلم تهران و يزد و سيستان و بلوچستان و تربيت مدرس …را نام برد. از پيش کسوت در اين رشته مي توان پروفسور اسماعيل بابليان و پروفسور مهدي کرباسي و …را نام برد.

?- تحقيق در عمليات: از دابشگاههاي صاحب نام در اين رشته مي توان دانشگاه تهران و تربيت معلم را نام برد. متخصص در اين رشته در ايران زياد نمي باشد. از صاحب نظران اين رشته آقاي دکتر جهانشاهلو را مي توان نام برد.

?-نظريه گراف و ترکيبيات: لازم به ذکر است که اين گرايش در اغلب کشورهاي خارجي زير مجموعه رياضي محض محسوب مي شود. در اين گرايش دانشگاه صنعتي شريف و شهيد بهشتي داراي مقطع دکتري هستند و با تربيت دانشجويان زبده در اين مقطع دانشگاههايي چون صنعتي اميرکبير و مرکز تحقيقات علوم پايه زتجان اين گرايش را تدريس مي نمايند. از بزرگان اين رشته مي توان پروفسور مهدي بهزاد و پروفسور عبادا… محموديان را نام برد. متخصص در اين رشته نيز در ايران کم مي باشد.

?-معادلات ديفرانسيل: از دانشگاههاي داراي اين گرايش در مقطع دکتري مي توان دانشگاه علم و صنعت ايران و صنعتي شريف و تهران را نام برد. دانشگاههايي نظير شيراز و يزد و تبريز در مقطع ارشد اين گرايش را دارند.

?-نظريه رمز و کريپتوگرافي: متخصص در اين رشته بسيار کم است و از دانشگاههايي که در مقطع ارشد اين رشته را دارند دانشگاه صنعتي شريف مي باشد.

?- رياضيات مالي: تحقيق و تدريس در اين رشته در ايران کم مي باشد. اما مطمئنا در آينده جز رشته هاي پرطرفدار محسوب خواهد گرديد.

?- رياضيات صنعتي:همانگونه که از نام اين رشته پيداست کاربرد رياضي در علوم فني بررسي مي شود. در ايران مقطع دکتري اين رشته وحود ندارد اما دوره ارشد تدريس مي شود.

?-بهينه سازي: متخصص در اين رشته کم است و از دانشگاههاي داراي دکتري در اين رشته دانشگاه فردوسي مشهد مي باشد و دکتر وحيديان کامياد از سرآمدان اين رشته است.

در پايان لازم به ذکر است که تمامي نوشته هاي فوق از اطلاعات خودم بوده است و از منبعي استفاده نشده است پس احتمال اشتباه در آن وجود دارد.

——————————————————–

رياضيات محض
رياضيات محض (به انگليسي: Pure mathematics) آن بخش از فعاليت‌هاي رياضي است که به آن فارغ از انگيزه‌هاي عملي و کاربردي پرداخته مي‌شود. اين نوع فعاليت در زمينه رياضي از قرن هيجدهم ميلادي رايج بوده است. در آن زمان اين رشته که به «رياضيات نظري» هم معروف بود، کاري به کاربردهاي رايج رياضيات مثل ناوبري و ستاره‌شناسي و فيزيک و مهندسي نداشت.
با آن‌که رياضي محض فارغ از مسائل کاربردي است ولي بسياري از مسائل رياضي محض ريشه در مسائل عملي و کاربردي دارد. در عين حال برخي مباحث نظري صرف و مجرد رياضي که ظاهراً هيچ ربطي به مسائل عملي و کاربردي ندارد ناگهان به‌کار رشته‌هاي ديگر مي‌آيد. يکي از نمونه‌هاي معروف اين امر کاربرد جبر ماتريسي توسط هايزنبرگ فيزيک‌دان آلماني در کارهاي مکانيک کوانتم است.
منبع: ويکي پديا
——————————————————–

معرفي گرايشها و زيرشاخه هاي رياضيات کاربردي و محض

الف) رياضيات کاربردي

?-آناليز عددي(Numerial Analysis)
محاسبات عددي يا آناليز عددي به تنظيم، مطالعه، و اعمال شيوه‌هاي تقريبي محاسباتي براي حلّ آن دسته از مسائل رياضيات پيوسته (در مقابل رياضيات گسسته) مي‌پردازد که با روش‌هاي تحليلي و دقيق قابل حلّ نيستند. برخي از مسائل مورد نظر محاسبات عددي به طور مستقيم از حسابان مي‌آيد. جبر خطي عددي (بر روي ميدان‌هاي حقيقي يا مختلط) و نيز حلّ معادلات ديفرانسيل خطّي و غير خطّي مربوط به فيزيک و مهندسي از جمله? زمينه‌هاي ديگر براي کاربرد محاسبات عددي‌ست.

۲- تحقيق در عمليات (Operations Research به اختصار OR )
شاخه‌اي ميان‌رشته‌اي از رياضيات است که براي يافتن نقطه بهينه در مسائل بهينه‌سازي، از گرايش‌هايي مانند برنامه‌ريزي رياضي، آمار و طراحي الگوريتم‌ها استفاده مي‌کند. يافتن نقطه بهينه براساس نوع مسئله مفاهيم مختلف دارد و در تصميم سازيها استفاده مي‌شود. مسائل تحقيق در عمليات بر بيشينه‌سازي (ماکزيمم‌سازي) -مانند سود، سرعت خط توليد، توليد زراعي بيشتر، پهناي باند بيشتر و غيره- يا کمينه‌سازي (مي‌نيمم‌سازي) -مانند هزينه کمتر و کاهش ريسک و غيره، با استفاده از يک يا چند قيد تمرکز دارند. ايده? اصلي تحقيق در عمليات يافتن بهترين پاسخ براي مسائل پيچيده‌اي است که با زبان رياضيمدل‌سازي شده‌اند که باعث بهبود يا بهينه‌سازي عملکرد يک سامانه مي‌شوند.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)