موسسه علمی پژوهشی فری تز

شیمی آلی

شیمی آلیReviewed by Admin on Sep 14Rating:

شيمي آلي زير مجموعه‌اي از دانش شيمي است که درباره? ترکيبات کربن يا مواد آلي سخن مي‌گويد، عنصر اصلي که با کربن ترکيبات آلي را تشکيل مي‌دهند، هيدروژن مي‌باشد.

در گذشته به موادي که ريشه گياهي يا حيواني داشتند، مواد آلي (ارگانيک) مي‌گفتند اما امروزه مواد آلي را مي‌توان از طريق روش‌هاي صنعتي و آزمايشگاهي و به کمک مواد معدني نيز سنتز کرد. در فرهنگ هاي فارسي معناي کلمه «آلي» منسوب به آلت و هر موجودي که داراي آلات (اعضا) مختلف باشد آماده است [?]. همچنين ترکيبات آليفاتيک نام شاخه اي از ترکيبات شيمي آلي است.

موادي که از منابع آلي بدست مي‌آيند، در يک ويژگي مشترک هستند و آن اشتراک در دارا بودن عنصر کربن است. دو منبع بزرگ مواد آلي که از آنها مواد آلي با ترکيبات ساده، تأمين مي‌شوند، نفت و زغال سنگ هستند، اين دو ماده فسيلي در مفهوم قديمي آلي بوده و حاصل تجزيه جانوران و گياهان هستند. اين ترکيبات ساده به عنوان مصالح ساختماني، در ساختن ترکيبات بزرگتر و پيچيده‌تر مصرف مي‌گردند. شيمي آلي، شيمي ترکيبات کربن با ساير عناصر به ويژه هيدروژن، اکسيژن، نيتروژن، هالوژن‌ها و غير فلزات ديگر نظير گوگرد و فسفر است. هم‌چنين فلزاتي مثل منيزيم، مس و پالاديم هم در برخس ترکيب‌هاي آلي حضور دارند. الکل‌ها، اترها، هيدروکربن‌ها، آلدئيدها، کتون‌ها، کربوکسيليک اسيدها، ترکيبات آليفاتيک حلقوي، ترکيبات آروماتيک (مانند بنزن)، آمين‌ها، فنل‌ها، درشت مولکول‌ها و بسپارها (پليمر) و نظير آنها جزء مواد آلي بوده و مباحث شيمي آلي را به خود اختصاص داده‌اند. امروزه از مواد آلي و دانش شيمي آلي در رنگ سازي، کاغذ و جوهرسازي، مواد غذايي، پوشاک، پتروشيمي، مواد پلاستيکي و لاستيکي، داروسازي، پزشکي و ده‌ها صنعت ديگر بهره مي‌برند. افزون بر بيست ميليون ترکيب شناخته شد? کربن وجود دارد و هر ساله نيم ميليون ملکول جديد به خانواده مواد آلي اضافه مي‌شوند. شيمي آلي شالوده زيست‌شناسي و پزشکي است. ساختمان موجودات زنده به غير از آب، عمدتاً از مواد آلي ساخته شده‌اند، مولکول‌هاي مورد بحث در زيست‌شناسي مولکولي همان مولکول‌هاي آلي هستند. امروزه ما در عصر کربن زندگي مي‌کنيم، هر روزه روزنامه‌ها و مجلات، ذهن ما را متوجه ترکيبات کربن نظير کلسترول، چربي‌هاي اشباع نشده، هورمون‌ها، استروئيدها، حشره کش‌ها و فرومون‌ها مي‌نمايد. در دهه‌هاي گذشته به خاطر نفت، جنگ‌هاي متعددي راه افتاده است، همچنين دو فاجعه نازک شدن لايه اوزون که عمدتاً به خاطر وجود کلروفلوئوروکربن‌ها مي‌باشد و پديده گازهاي گلخانه‌اي که ناشي از حضور متان، کلروفلوئوروکربن‌ها و دي‌اکسيد کربن است، زندگي انسان‌ها را به خطر انداخته است.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)