موسسه علمی پژوهشی فری تز

شیمی فرآیند

شیمی فرآیندReviewed by Admin on Sep 14Rating:

?
معرفي رشته مهندسي شيمي فرآیند
مجموعه: معرفي رشته هاي تحصيلي

معرفي رشته مهندسي شيمي
همه مهندسين در زندگي خود لحظه هايي را به ياد دارند که سعي کرده اند شغل خود را براي يک دوست و يا فاميل شرح دهند. اين تجربه براي همگي آن ها به خصوص مهندسين شيمي دردناک بوده است.اين موضوع از آنجا ناشي مي شود که مردم اغلب درک درستي از مهندسي ندارند به خصوص رشته مهندسي شيمي که تفاوت زيادي بين معناي ظاهري و مفهوم باطني آن وجود دارد. لغت مهندس شيمي (Chemical Engineer)، در ظاهر معاني زير را به ذهن متبادر مي سازد:

در حالي که يک مهندس شيمي قبل از آن که يک شيميدان باشد يک مهندس است! مهندسي که کمي شيمي مي‌داند. مهندسي که کشفيات آزمايشگاهي شيميدان ها را تا توليد در مقياس صنعتي توسعه مي دهد. مهندسي که فرايند طراحي مي کند. مهندسي که تجهيزات براي فرايندهاي شيميايي، بيولوژيکي و زيست محيطي طراحي مي کند. به عبارت ديگر مهندسي شيمي يکي از رشته هاي مهندسي است نه يکي از گرايش هاي رشته شيمي.

تقريبا هر چيزي را که شما در زندگي روزمره به کار مي‌بريد (اعم از پلاستيک، فلز، پارچه، کاغذ، غذا، لوازم آرايش، دارو و …) به کمک مهندسين شيمي ساخته مي شود.

اين حرفه طيف وسيعي از فعاليت ها را در بر مي‌گيرد. به اين دليل نمي توان اين رشته را به صورت عمومي در يک يا چند جمله به طور کامل تعريف کرد. زيرا با هر جمله اي که اين رشته تعريف شود طيف وسيعي از قابليت هاي مهندسين شيمي ناگفته مي ماند. در ضمن با گذشت زمان و به وجود آمدن جنبه هاي تازه قابليت هاي مهندسين شيمي اين تعريف براي هميشه کامل نخواهدماند. چندين سال پيش انجمن مهندسين شيمي امريکا تعريف زير را براي مهندسي شيمي مرتکب شد!

تعريف رسمي انجمن مهندسي شيمي آمريکا (AIChE)

کاربرد اصول علوم فيزيکي همراه با مباني اقتصادي و روابط انساني در زمينه هايي که مستقيما به فرايندها و دستگاه هايي که در آنها ماده به منظور تغييري در حالت يا مقدار انرژي و يا ترکيبش تحت عمل قرار گرفته باشد.

مطمئنا چيزي از اين کلمات دستگيرتان نشد. چند بار ديگر بخوانيد شايد چيزي عايدتان شود.(البته به شرط آنکه خودتان مهندس شيمي باشيد!) ولي توصيه مي شود از اين تعاريف خشک و رسمي در جواب به کسي که از شما در مورد مهندسي شيمي سوال مي کند دوري کنيد!! مثلا مي توان از تعريف زير استفاده کرد:

طراحي فرايند براي صنايع شيميايي، جهت تبديل مواد اوليه به فرآورده هاي با ارزش افزوده

دروس مهندسي شيمي

حدود ۳۵ تا ۴۵% از دروس مهندسي شيمي با بقيه رشته هاي مهندسي يکسان است. (۱۵% دروس عمومي، ۲۰% دروس پايه (رياضي فيزيک)، ۱۰% دروس مهندسي عمومي). ۱۵% از دروس مهندسي شيمي مربوط به دانشکده شيمي است. ۴۰۵ از دروس مهندسي شيمي مربوط به دروس اصلي (۲۵%) و اختياري مربوط به گرايش (۱۵%) است.

دروس اصلي اين رشته عبارتند از :
موازنه ماده و انرژي، ترموديناميک، مکانيک سيالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، سينتيک و طراحي راکتور، کاربرد رياضيات در مهندسي شيمي، کنترل فرآيندها، عمليات واحد، طرح و اقتصاد مهندسي

گرايش هاي مهندسي شيمي:

در مقطع کارشناسي داراي ۸ گرايش زير مي باشد:

۱٫پالايش: دانش تبديل نفت خام به فرآورده هاي نفتي.

۲٫پتروشيمي: دانش تبديل شاخه اي از فراورده هاي نفتي به فرآورده هاي غير نفتي (پليمرهاي خام و محصولات پتروشيمي)

۳٫پليمر: دانش تبديل پليمرهاي خام (PVC,PP,PE) به پليمرهاي صنعتي (لاستيک، چسب، رنگ و …)

۴٫صنايع گاز: دانش تبديل گاز طبيعي به گاز قابل مصرف (شامل عمليات استخراج، پالايش، انتقال و …) (با توجه به منابع غني گاز در ايران و رتبه دوم ايران در جهان از اين حيث، آينده اين گرايش بسيار درخشان خواهد بود)

۵٫صنايع شيميايي معدني: دانش تبديل مواد شيميايي استخراج شده از معدن به محصولات شيميايي معدني (گچ، سيمان، کاشي، اسيدها و بازها، گازهاي صنعتي و … )

۶٫صنايع غذايي: دانش تبديل مواد غذايي به محصولات غذايي مغذي‌تر و با طعم بهتر.

۷٫طراحي فرايندهاي صنعت نفت: همانطور که از نام آن مشخص است در دروس اختصاصي و اختياري اين گرايش بايد مسائل مربوط به صنايع نفت مطرح شود.

۸٫بهره برداري: اين گرايش را مي توان رشته اي مستقل دانست و شامل دروسي مانند اکتشاف نفت، حفاري، مخازن هيروکربني و … است.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)