موسسه علمی پژوهشی فری تز

طراحی ربات ها

طراحی ربات هاReviewed by Admin on Sep 14Rating:

فناورى مکاترونيک در بسيارى از زمينه ها کاربرد روزافزونى پيدا کرده است که در اينجا به بعضى از آنها اشاره مى کنيم. در صنايع خودروسازى، استفاده از موتورهاى با کنترل الکترونيکى به جاى کنترل کننده سنتى آن يعنى کاربراتور، باعث بهبود عملکرد موتور و کاهش مصرف سوخت و آلودگى شده است. همچنين سيستم ترمزهاى ضدقفل، سيستم تهويه هواى اتوماتيک، فرمان هاى با کمک الکتريکى _ هيدروليکى، خودروهاى الکتريکى _ ترکيبى و… از ديگر کاربردهاى فناورى مکاترونيک در صنايع خودروسازى هستند.
در زمينه محصولات صنعتى با مصارف خانگى، مى توان به ماشين هاى لباسشويى و يا خشک کن جديد اشاره کرد که عملکرد آنها با استفاده از کنترل هوشمند به منظور مصرف بهينه انرژى، صرفه جويى در مصرف آب و همچنين افزايش کيفيت، بهبود فراوانى يافته است.
در محصولات صنعتى با کاربرد ادارى، مى توان به چاپگرها و اسکنرهاى ليزرى، دستگاه هاى کپى ديجيتال و يا ديسک درايوهاى جديد اشاره کرد که از جمله محصولات مکاترونيکى هستند.
در زمينه صنايع دفاعى مى توان به سيستم هاى هدايت موشک و يا سلاح هاى هوشمند اشاره کرد. همچنين از ديگر محصولات مکاترونيکى، دوربين هاى خودتنظيم، ماشين هاى ابزار کامپيوترى و روبوت هاى صنعتى هستند که تاثير فراوانى در کاهش هزينه و زمان توليد و بهبود کيفيت محصولات توليدى گذاشته اند.

سابقه مکاترونيک در ايران
در سنوات اخير به منظور گسترش و پيشبرد و ارتقاي علمي – تخصصي و ايجاد شبکه ارتباطي ميان صاحب نظران، محققان و کارشناسان و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي مرتبط با علم مکاترونيک، انجمن مکاترونيک در ايران تشکيل گرديده‌است . انجمن مکاترونيک ايران متولي آکادميک اين رشته در ايران است. اين انجمن نخستين مجلهء علمي پژوهشي مکاترونيک ايران را نيز در دستور کار دارد.
امروزه زمينه تخصصي مکاترونيک در همه جاي جهان شناخته شده‌است . تعداد مجلات علمي و کنفرانس‌هاي مختص رشته مکاترونيک نيز به صورتي فراگير در حال گسترش است . در حــوزه صنعت نـيز شرکـت‌هاي بين المـللي با بهره گيري از اين تخصص اقدام به توليد و عرضه محصولاتي کرده‌اند که طيف آن از دوربين‌هاي پيشرفته، ربات‌هاي انسان گون، دستگاه‌هاي پزشکي و خودروهاي هوشمند گرفته تا محصولات بديع نظامي و هوا فضايي است. علم مکاترونيک در ايران نيز سابقه‌اي ۱۵ تا ۲۰ ساله دارد و با توجه به کاربرد روزافزون محصولات پيچيده و مرکب در صنايع کشور، ضرورت ايجاد ساختارهاي جديد براي توسعه دانش مکاترونيک و تربيت نيروهاي متخصص روز آمد اهميت ويژه‌اي پيدا کرده‌است.

با توجه به ماهيت ميان رشته‌اي دانش مکاترونيک و حجم وسيعي از توليدات عملي کشور که عملاً ارتباط مستقيمي با تخصص مکاترونيک دارند، تأسيس دوره‌هاي آموزشي مکاترونيک در هنرستان‌هاي فني، آموزشکده‌ها و دانشگاه‌ها، به عنوان محملي براي تشويق و تسهيل تعاملات عملي و فناوري ضروري به نظر مي‌رسيد. با توجه به توليد دستگاه‌هاي هوشمند، نياز به اين رشته نمود بسياري پيدا کرد. امروزه از لوازم خانگي، خودروها تا صنايعي مثل پالايشگاه، نيروگاه، پتروشيمي و سيمان نيز از کاربردهاي اين علم استفاده مي‌کنند. اين رشته به سه گرايش طراحي مکاترونيکي ربات، خودکارسازي(اتوماسيون) و رابط انسان با ماشين تقسيم مي‌گردد. در حقيقت توسط اين علم مي‌توان سيستم‌هاي مکانيکي را به صورت خودکار درآورد. سيستم‌هاي ترمز ABS در اتومبيل، دستگاه‌هاي CNC و کليه سيستم‌هاي اتوماسيون را مي‌توان از نمونه‌هاي بارز اين علم دانست.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)