موسسه علمی پژوهشی فری تز

علوم تربیتی

علوم تربیتیReviewed by Admin on Sep 14Rating:

معرفي رشته علوم تربيتي گرايش مديريت وبرنامه ريزي آموزشي – مقطع کارشناسي

بمنظور تربيت نيروي انساني متعهد و کاردان در زمينه مديريت آموزشي در سطوح مختلف آموزش و پرورش کشور و بمنظور برآوردن نيازهاي آموزشي وزرات آموزش و پرورش براساس معارف و ارزشهاي تربيت اسلامي و اصول مديريت صحيح با توجه به نيازهاي کشور رشته مديريت و برنامه ريزي آموزش در نظام آموزش عالي کشور و دانشکده علوم تربيتي و روانشناسي ايجاد مي شود.
طول دوره تحصيل

طول دوره کارشناسي مديريت و برنامه ريزي آموزشي ۵ سال (حداقل ۴ و تا ۶ ) و نظام آموزشي آن مطابق آئين نامه مصوب شوراي عالي برنامه ريزي است کليه دروس درس ۸ ترم برنامه ريزي شده است و طول هر ترم ۱۷ هفته معادل نيسمال تحصيلي است زمان تدريس هر واحد درسي از نوع نظري ۱۷ ساعت و هر واحد عملي ۲۴ ساعت

مفهوم علوم تربيتي[ويرايش]
علوم تربيتي(Education)از رشته‌هاي علوم انساني است که به جنبه‌هاي آموزش و پرورش آدمي و دانشهاي مربوط به آن مي‌پردازد.درباره? مفهوم «آموزش و پرورش» بايد درنظر داشت که «آموزش و پرورش» منحصر به افراد، زمان و مکان خاصي نيست. يعني به طور مشخص «آموزش و پرورش» منحصر به مدرسه،دانشگاه يا آموزش دروس خاصي نيست، بلکه «آموزش و پرورش» براي همه، و در هر زماني و هر مکاني است.آموزش عمومي ، آموزش عالي ، آموزش کارکنان ، سوادآموزي بزرگسالان ،خودآموزي ، آموزش الکترونيکي و مجازي از انواع آموزش محسوب مي شوند.

تعاريف آموزش و پرورش

جان ديويي: آموزش و پرورش دوباره ساختن يا سازمان دادن تجربه‌است، به منظور اينکه معناي تجربه گسترش پيدا کند و براي هدايت و کنترل تجربيات بعدي، فرد را بهتر قادر سازد.
ژان ژاک روسو: آموزش و پرورش هنر يا فني است که به صورت راهنمايي يا حمايت نيروهاي طبيعي و استعدادهاي فراگير (متربي)، و با رعايت قوانين رشد طبيعي و با همکاري خود او براي زيستن تحقق مي‌پذيرد.
تاريخچه رشته علوم تربيتي[ويرايش]
اولين دانشگاهي که در آن رشته علوم تربيتي تاسيس شد دانشگاه کلمبيا است اين رشته در سال ۱۸۸۰ توسط نيکولاس موري باتلر(Nicholas Murray Butler) در آن دانشگاه ارائه گرديد . با پيوستن جان ديويي به عضويت هيئت علمي اين دانشگاه ، رشته علوم تربيتي هم از لحاظ آموزشي و هم از جنبه نظري توسعه يافت.

بنيانگذاران رشته علوم تربيتي در ايران[ويرايش]
رشته علوم تربيتي در ايران در سال ۱۳۱۳ هجري شمسي توسط اساتيدي همچون دکتر محمد باقر هوشيار ، دکتر عيسي صديق و دکتر اسدالله بيژن بنيان گذاري و تثبيت گرديد:

دکتر عيسي صديق:دکتر عيسي صديق اعلم، در سال ???? ش. در تهران متولد شد. پدرش ميرزاعبدالله شاملو ملقب به صديق التجار اصفهاني از نوادگان ميرزا مهدي خان استرآبادي بود. وي تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در مدارس ادب، کماليه و دارالفنون فرا گرفت. در سال ???? جزو اولين گروه از دانشجويان اعزامي به خارج در دورة بعد از مشروطيت بود که عازم فرانسه شد. در سال ???? دورة دانشسراي ورساي را به پايان رساند و از دانشگاه پاريس دانشنامة رياضيات گرفت. پس از چندي در انگلستان ضمن مطالعه و تدريس در دانشگاه کمبريج به عنوان دستيار پروفسور ادوارد براون مستشرق و ايران‌شناس معروف و معاشرت با دانشمندان و فلاسفه غربي نظير برتراند راسل، به تجربيات و آگاهي‌هاي بيشتري دست يافت. عيسي صديق در سال ???? به ايران مراجعت کرد و به سمت بازرس مدارس منصوب شد. چندي نيز رئيس تعليمات عالي،معلم مدرسة حقوق،دارلفنون و دارالمعلمين مرکزي و نمايندة ايران در مجمع بين‌المللي آموزش و پرورش در ژنو بود. در سال ????دکتر صديق بنا به دعوت دانشگاه کلمبيا براي مطالعه و تحقيق به آمريکا رفت و موفق به اخذ درجة دکترا در رشته علوم تربيتي از دانشگاه مذکور شد. او براي اولين بار واژة دانشگاه را به جاي دارالفنون به کار برد. دکتر صديق در سال ????به ايران بازگشت و مامورتأسيس دانشگاه تهران شد. ابتدا به سمت رياست دارالمعلمين عالي انتخاب شد و سپس آن را هستة مرکزي دانشگاه قرار داد. دکتر صديق چندين سال در سمت وزير فرهنگ فعاليت نمود. دکتر عيسي صديق در ?? آذر ماه ???? در تهران درگذشت. برخي آثار علمي او عبارت است از : ” اصول تدريس حساب و حل مسائل فکري”، “اصول تعليم و تربيت “،”اصول علمي علم تربيت” ، “روش نوين در تعليم و تربيت ” ، ” صد مسئله حل شده حساب” ، ” چهل گفتار مشهودات چهل ساله در فرهنگ” ، نه کنفرانس در خصوص تعليمات عمومي “.

دکتر اسدالله بيژن:دکتر ميرزااسدالله خان بيژن ، دکتري خود را در رشته علوم تربيتي از دانشگاه کلمبياي آمريکا دريافت نمود و پس از بازگشت به ايران به عنوان مشاور فني وزارت فرهنگ و استاد دانشسراي عالي دروس علوم تربيتي را به همراه دکتر هوشيار و دکتر صديق تدريس مي کرد. در دانشگاه تهران از سال ???? درسي به نام علم‌الاجتماع به لحاظ تربيت(علم‌الاجتماع پرورشي)در دو واحد درسي در هفته توسط دکتر اسدالله بيژن،به صورت ترجمه‌هايي فشرده از پاره‌اي متون خارجي در دانشسراي عالي و دانشکده ادبيات ، تدريس مي‌شد. از مهمترين آثار علمي ايشان” سير تمدن و تربيت در ايران باستان” و” سير تکاملي تعليم و تربيت در ايران باستان” مي باشد.

دکتر محمد باقر هوشيار :محمد باقر هوشيار شيرازي در ?? اسفند ماه سال ????در خانواده‌اي دوستدار فرهنگ و ادب در شهر بوانات از توابع شيراز به دنيا آمد. پدرش ميرزا محمد هوشيار شعر مي‌گفت و پيشه بازرگاني داشت. محمدباقر در ?? سالگي پدر خود را از دست داد و مادرش سرپرستي او و ديگر اعضاي خانواده را به عهده گرفت. محمدباقر هوشيار از همان دوران کودکي با مادر بزرگ و پدربزرگ خود که زني فرهيخته و شايسته بوند همدم و همنشين شد و در دامان آنان رشد کرد. محمد باقر پس از اتمام تحصيلات ابتدايي به مدت دو سال در مدرسه? شعاعيه شيراز به دبيرستان رفت. وي در سن ?? سالگي از طريق کشور هندوستان (بمبئي و کلکته) براي تحصيلات عالي ، به اروپا (آلمان) رفت و مدتي در مدرسه? عالي کشاورزي ” فردريش اوبره آل شولد فاکلمان” برلن به تحصيل نظري کشاورزي و عمليات زراعي پرداخت. محمدباقر پس از اتمام تحصيلات در سال ???? به ايران بازگشت و در امتحانات دانشجويان اعزامي تهران قبول شد و سه ماه بعد دوباره به همراه محصلين اعزامي به اروپا ، به برلن رفت و ابتدا در دانشکده? ادبيات برلن و سپس در دانشگاه تويين گن و دانشگاه مونيخ در رشته? علوم تربيتي به تحصيل پرداخت او پس از کسب گواهينامه در زمينه روانشناسي نظري ، آموزش و پرورش و روانشناسي علمي، از دانشگاه مونيخ موفق به اخذ دکتراي علوم تربيتي شد. ايشان از افراد زيادي مانند شيلر ، فندر ، هينست ، گوته و بيشتر از همه از گئورگ کرشن اشتاينر(Georg Kershensteiner) تاثير علمي پذيرفته است. او پس از اتمام تحصيلات به تهران آمد و در دانشسراي عالي و دانشکده ادبيات و علوم انساني و هنرستان موسيقي و آموزشگاه پست و تلگراف و دبيرستان نظام به تدريس و تعليم مشغول شد. وي در سال ???? بر اثر عارضه? قلبي درگذشت. از آثارش “اصول آموزش و پرورش ” و ” روانشناسي علمي سنجش هوش” مي توان نام برد. او آموزش و پرورش را علم مي‌دانست و براي آن اصول نوشت دکتر هوشيار در بنيانگذاري رشته علوم تربيتي نقش بسيار مهمي ايفا نمود.

ماهيت ميان رشته اي علوم تربيتي[ويرايش]
علوم تربيتي از ماهيت ميان رشته اي برخوردار است و از فلسفه ، روانشناسي ،جامعه شناسي،آمار، اقتصاد و مديريت ، مفاهيم بسياري را اقتباس نموده است. به عنوان مثال روانشناسي تربيتي متکي بر دانش روانشناسي و اقتصاد آموزش عالي بر مفاهيم علم اقتصاد مبتني است.ماهيت ميان رشته اي علوم تربيتي اگرچه موجب جامعيت اين علم گشته است ليکن از معضلات اين امر، پراکندگي موضوع ، عدم امکان بررسي عميق مسائل و ضعف نظريه پردازي است.

رشته هاي علوم تربيتي در ايران[ويرايش]
رشته علوم تربيتي در ايران در مقطع کارشناسي در پنج گرايش گرايش : تکنولوژي آموزشي، راهنمايي و مشاوره ،آموزش پيش دبستاني و دبستاني ، مديريت و برنامه‌ريزي آموزشي و آموزش و پرورش کودکان استثنايي و در مقطع کارشناسي ارشد در رشته هاي برنامه ريزي آموزشي ، آموزش و پرورش تطبيقي ، برنامه ريزي درسي ، تحقيقات آموزشي ، آموزش و پرورش استثنايي ، روانشناسي تربيتي ، آموزش بزرگسالان ، مشاوره و راهنمايي، آموزش و بهسازي منابع انساني ، تاريخ و فلسفه تعليم و تربيت ، تکنولوژي آموزشي ، مديريت و برنامه ريزي آموزش عالي، سنجش و اندازه گيري در آموزش و پرورش و در مقطع دکتري در رشته هاي تاريخ و فلسفه تعليم و تربيت ، برنامه ريزي درسي ،روانشناسي تربيتي ، سنجش آموزش ، برنامه ريزي توسعه آموزش عالي ، برنامه ريزي درسي در آموزش عالي ، مديريت آموزش عالي ، اقتصاد آموزش عالي، برنامه ريزي آموزش از راه دور ارائه مي شود.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)