موسسه علمی پژوهشی فری تز

فیزیک نجوم

فیزیک نجومReviewed by Admin on Sep 14Rating:

نجوم يا اخترشناسي شامل شاخه‌هاي مختلفي از جمله اخترفيزيک و کيهان‌شناسي است. اخترفيزيک که شامل زير شاخه‌هاي مختلفي مانند سياره‌شناسي، تشکيل ساختار و تحول ستاره‎‌ها و کهکشان‌ها و غيره است به بررسي ساختار، تشکيل و تحول اجرام آسماني مي‌پردازد براي مثال اين که يک ستاره، کهکشان، سياره يا سيارک، دنباله‌دار، سحابي، خوشه‌ي ستاره‌اي و غيره چگونه شکل مي‌گيرند و چگونه متحول مي‌شوند يا اين‌که اکنون چه شکلي و چه مشخصاتي (جرم، اندازه، حرکت، شکل ظاهري، مقدار و انواع تابش و . . .) دارند يا اينکه اين اجرام چطور بر هم اثر مي‌گذارند مثلًا اثرات گرانش و تابش‌ خورشيد بر سيارات و ديگر اجرام يا اين‌که اگر نزديگ يک ستاره‌ي معمولي يا ستاره‌اي پر جرم باشد، ستاره چه تغييراتي مي‌کند.
اما کيهان‌شناسي در ابعاد بزرگ‌تري کل عالم و ساختار‌هاي بزرگ را بررسي مي‌کند و معمولاً به جزئيات کاري ندارد! براي مثال اين‌که عالم چگونه تشکيل شده (مثلاً اين‌که آيا آغاز عالم يک انفجار بوده؟ و پس از آن عالم چطور انبساط پيدا کرده)، ابعاد آن چقدر است؟ اکنون چه وضعيتي دارد (‌شکل و توزيع مواد در آن چگونه است، انبساط آن چه وضعيتي دارد) و چه آينده‌اي خواهد داشت را بررسي مي‌‎کند.

اَختَرفيزيک يکي از شاخه‌هاي فيزيک است که به ويژگي‌هاي فيزيکي ستارگان مي‌پردازد. اين شاخه به فيزيک ستارگان، فضاي ميان ستاره‌اي، تولد و مرگ اجرام فضايي مي‌پردازد. تنها اطلاعاتي که ما از ستارگان بدست مي‌آوريم امواجي است که دريافت مي‌شود. فقط نور، اختر فيزيک با کمک اين اطلاعات و تطبيق قوانين فيزيکي از يک سو جهان را بهتر تبيين مي‌کند و از يک طرف با کمک آزمايشگاهي به بزرگي عالم تئوري‌هاي جديد را مي‌آزمايد.

براي بررسي ستارگان دراختر فيزيک بايد اطلاعات دقيقي از محل ستارگان داشته باشيم. به همين منظور از کره سماوي يا کره آسمان استفاده مي‌کنيم و محل ستارگان را برروي آن مشخص مي‌کنيم چون دراين امر از کره استفاده مي‌کنيم و سطحي که مکان را نسبت به آن اندازه‌گيري مي‌کنيم کره‌است از مختصات قطبي کروي استفاده مي‌کنيم. براي به دست آوردن نتيجه بهتر از دستگاه مختصاتي استفاده مي‌کنيم که نسبت به زمين ثابت باشد، چرا که ماهم به عنوان يک ناظر زميني نسبت به زمين ثابت هستيم. دراين دستگاه استوائي کره همانند استواي زمين است. يعني اين صفحه استوائي عمود بردوران زمين است. جهت محور دوران زمين هم ثابت نيست و به علت تأثيرات گرانشي داراي حرکت تقديمي است و مختصات ستارگان به علت تغييرات محور مختصات برحسب زمان دچار تغيير مي‌شود.

مختصات بکاررفته عبارت‌اند از بُعد و ميل. بعد همانند طول جغرافيائي در زمين است. برروي کره سماوي مي‌بايست، چيزي همانند نصف النهار زمين وجود داشته باشد، که از نقطه مشخصي که بعد صفر نام دارد، عبور کند. نقطه صفر بعد را جهت خط مکان برخوردکننده صفحه استوائي زمين و صفحه مدار زمين به دور خورشيد، که همان دائرةالبروج است تعريف کرده‌اند. تغيير نقطه صفربُعد برحسب زمان صورت مي‌گيرد، با تغيير جهت صفحه استوائي، جهت خط محل برخورد دائرةالبروج و صفحه استوائي نيزبرحسب زمان تغيير مي‌کند، اين تغيير جهت گيري، به علت، حرکت تقديمي محور زمين است. بعد را برحسب دقيقه و درجه اندازه‌گيري مي‌شود. ?? ساعت معادل ??? درجه‌است، بُعد زماني را تعيين مي‌کند که ستاره بيشترين ارتفاع در بالاي افق را داشته باشد.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)