موسسه علمی پژوهشی فری تز

مدیریت سیستم

مدیریت سیستمReviewed by Admin on Sep 14Rating:

گرايش مهندسي صنايع – مديريت سيستم و بهره وري
مقدمه:
همانطور که از نام اين رشته پيدا است دانشجويان اين رشته با يادگيري مسائلي از تلفيق بهينه عوامل انساني و فيزيکي در جهت تحقق هدفهاي مديريتي و بهينه سازي گام برمي دارند اصولا از فارغ التحصيلان اين گرايش انتظار مي رود با بکارگيري دروسي که در دوره کارشناسي ارشد مي خوانند بتوانند به مديريت واحدهاي صنعتي و همچنين تجزيه و تحليل مسائل مديريتي و نارسائي هاي سازمان ها بپردازند.
در حقيقت دوره كارشناسي ارشد مديريت سيستم و بهره‌وري به منظور آشنايي با علوم و فنون اداره صنايع با تأكيد بر كاربرد روشهاي كمي و نظام‌گرا در اداره امور صنعتي تدوين گشته است. از آنجا كه روشهاي مورد استفاده در اين دوره در آموزش تجزيه و تحليل مسائل مهندسي نيز كاربرديست، دانش‌آموختگان دوره‌هاي كارشناسي فني و مهندسي به ‌دليل آگاهي داشتن از دانش مهندسي براي فراگيري دروس دوره مزبور نيز آمادگي كافي را خواهند داشت تا با دانش مكفي بتوانند در مشاغل مديريتي مشغول بكار شوند. مديريت سيستم و بهره‌وري در حسن اداره و موفقيت صنايع و توسعه صنعتي كشور نقش كليدي دارد. تلفيق احسن عوامل انساني و فيزيكي در جهت تحقق هدفهاي تعيين شده و كسب بيشترين نتيجه، در چهارچوب فعاليتهاي مديريت است. اهميت اين نقش سبب گشته است كه دانش و فنون مديريت سيستم و بهره‌وري توسعه فراواني يابد. با پيچيده شدن و گسترش سازمانهاي صنعتي و پيشرفت علوم و فنون مديريت، سيستم و بهره‌وري، مديران صنايع بايد علاوه بر اطلاعات مهندسي از دانش مديريت نيز برخوردار باشند.

مديريت سيستم و بهره وري در دانشگاه ها
در دوره کارشناسي مهندسي صنايع وراي آموزش مباني مهندسي تلفيقي، پايه ي علوم و فنون خاصي جهت افزايش کارايي و بهبود مديريت در سازمانهاي صنعتي و غير صنعتي آموزش داده مي‌شود. با توجه به نياز اساسي کشورهاي جهان سوم يکي از گرايش هاي کارشناسي ارشد مهندسي صنايع بايد بر آموزش و تحقيق در زمينه مديريت سيستم ها و بهره وري سازماني متمرکز شود. اين نيازها در درون صنايع کشور سبب شکل گيري مجموعه‌اي از دروس رشته مهندسي صنايع شده است تا براي بهبود مديريت و افزودن بهره وري سازمانها مفيد واقع گردد. دروس کارشناسي ارشد سيستم هاي اقتصادي و اجتماعي به رغم تشابه بسيار با درس هاي کارشناسي مهندسي صنايع_علي الخصوص گرايش تجريه و تحليل سيستم ها_ خود گستره ي وسيعي از دانش مديريتي را شکل داده است.
با توجه به الزام مذکور، دوره کارشناسي ارشد مديريت سيستم و بهره وري تدوين شده‌است. اين دوره براي آموزش علوم و فنون اداره صنايع براي تمامي افرادي که رشته هاي مهندسي را گذرانده باشند طراحي شده‌است. آموزش در اين دوره با تأکيد بر کاربرد روش‌هاي کيفي و نظام مند در اداره امور صنعتي و سيستماتيک است. قابليت تجزيه و تحليل مسائل مهندسي که خروجي اصلي اين رشته است و آگاهي از مباني مهندسي زمينه لازم را براي تصدي مديريت صنايع اين فارغ التحصيلان فراهم کرده است.
فارغ التحصيلان اين رشته امکان ادامه تحصيل در دوره دکتري چه در ايران و چه در خارج از ايران را خواهند داشت.
?
مديريت سيستم و بهره وري در کنکور
براي شرکت در آزمون ورودي اين رشته، داوطلب بايد در امتحان زبان عمومي (ضريب۳)، رياضي ۱و۲ (ضريب۳)، آمار و احتمال(ضريب۲)، معملومات عمومي مديريتي مربو ط به تجارت مديريتي (ضريب۲) شرکت کند. با توجه به ظرفيت اندک پذيرفته شدگان (حدود ۱۰۰ نفر) و تعداد زياد شرکت کنندگان (بيش از ۵۰۰۰ الي ۶۰۰۰ داوطلب) شانس با داوطلباني است که پايه رياضيات قوي تري برخوردار باشند و ثانيا زبان و معلومات عمومي مديريتي خوبي داشته باشند.
با عنايت به دروسي که در دوره کارشناسي ارشد خواهيد گذراند و همچنين دروسي که در امتحان ورودي آن دانشجويان بايد ياد گرفته باشيد، در مجموع اين رشته بيشتر به درد فارغ التحصيلان رشته هاي فني (غير صنايع) مي خورد تا بتوانند علاوه بر جنبه هاي فني به مسائل مديريتي و اقتصادي با ديدي در جهت بهبود بهره وري يک سازمان نگاه کنند.
همچنين ادامه تحصيل در اين رشته فرصت مغتنمي است تا دانش آموختگان رشته رياضي کمي از روابط و فرمولهاي محض رياضي فارغ شده و علم رياضي را بصورت ابزاري موثر در حل مسائل مديريتي اقتصادي و صنعتي بکار بندند و زمينه هاي جذب موثرتر در بازار کار را براي خويش فراهم آورند.
ولي اين گرايش از نظر اولويت چندان مناسب براي يک مهندس صنايع نيست زيرا صرف نظر از دروسي که بايد در کنکور ورودي امتحان دهد در مقطع ارشد دروسي را مي خواند که خيلي از آنها را با کم و زياد در دوره کارشناسي گذرانده است .
در ضمن تا چند سال پيش داوطلبان اين رشته مي بايست حداقل ۳ سال سابقه کار در مديريت پس از اخذ مدرک کارشناسي در واحدهاي صنعتي مي داشتند وبه هنگام قبولي در دانشگاه ارائه مي نمودند که البته الان در حال حاضر اين محدوديت برداشته شده است.

مديريت سيستم و بهره وري و گستره ي موضوعي آن
رشته مهندسي سيستم هاي اقتصادي-اجتماعي به تعليم و تحقيق در زمينه برنامه ريزي و طرح سيستمهاي مختلف مورد نياز جامعه مي پردازد. اين سيستمها عموماً در ابعاد مختلف منطقه، يا کشور مطرح مي شوند. سيستمهاي حمل و نقل، آبرساني و فاضلاب، ارتباطات، انتقال و توزيع کالاها، تامين و توزيع انرژي، خدمات آموزشي يا بهداشتي از اينگونه اند. در کليه اين سيستم ها هر يک از ابعاد اقتصادي، اجتماعي و تکنولوژيک سيستم از اهميت ويژه اي برخودار است. مهندسي سيستم هاي اقتصادي-اجتماعي به مطالعه، مدل سازي و تجزيه و تحليل علمي اين گونه سيستم ها مي پردازد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آنها و همچنين با توجه به نيازها، اولويتها و امکانات جامعه بهترين سيستم را طرح مي نمايد.

نقش و توانايي فارغ التحصيلان مديريت سيستم و بهره وري:
دانش آموختگان دوره كارشناسي ارشد مديريت سيستم و بهره‌وري، مي‌توانند در زمينه‌هاي زير فعاليت نمايند:…
چرا مديريت سيستم و بهره وري ؟
دوره کارشناسي ارشد مهندسي صنايع دوره‌اي آموزشي با تأکيد بر آموزشهاي پيشرفته در مهندسي صنايع و تجزيه و تحليل سيستمهاي صنعتي …
واحدهاي درسي
تعداد کل واحدهاي درسي اين دوره …
برنامه آموزشي:
برنامه درسي دوره كارشناسي ارشد مديريت سيستم و بهره وري شامل موارد زير است:…
طول دوره و شکل نظام:
طول دوره بر اساس آيين نامه حداکثر ? سال مي باشد. برنامه درسي ….
جدول ضرايب امتحاني دروس مديريت سيستم و بهره وري در کنکور
زبان عمومي و تخصصي…
يک تير و چندين نشان:
با شرکت در کنکور کارشناسي ارشد صنايع – سيستم مي توانيد علاوه بر شرکت در کنکور مديريت سيستم و بهره وري در کنکور مهندسي سيستم ها اقتصادي و اجتماعي و همچنين ….
دانشگاه هايي که اين گرايش را تا سال ۸۸ در مقطع کارشناسي ارشد ارائه مي کنند:
دانشگاه صنعتي شريف تهران، دانشگاه تفرش، ….

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)