موسسه علمی پژوهشی فری تز

مطالعات منطقه ای

مطالعات منطقه ایReviewed by Admin on Sep 14Rating:

کارشناسي ارشد مطالعات منطقه اي

معرفي رشته کارشناسي ارشد مطالعات منطقه اي :

مطالعات منطقه­ اي در مفهوم عام خود، از کهن­ترين دانش­هايي است که از ابتداي تاريخ تاکنون با بشر بوده و کمتر برهه­ اي از زمان را مي­ توان يافت که مطالعه درباره ويژگي­هاي منطقه و مردمي خاص وجود نداشته باشد. (نظير داستان­هاي ملل با توجه به محدود? جغرافيايي خاص و ويژگي­هاي رفتاري آنها در کتب مقدس).

اما بايد گفت که مطالعات منطقه­ اي به عنوان يک رشته مستقل دانشگاهي که در پي شناخت و بررسي اختصاصي يک منطقه از مناطق دنيا و متمرکز نمودن مطالعات در آن است، ريشه در تحولات مربوط به جنگ جهاني دوم دارد.

تبديل آمريکا به يک ابر قدرت، لزوم شناخت مناطق مختلف دنيا را براي حفظ و توسعه قدرت، مطرح ساخت و در چنين فضايي بود که ابتدا رشته روابط بين الملل و پس از آن، مطالعات منطقه ­اي به عنوان رشته­ اي کم و بيش مستقل شکل گرفت.

امروزه دامنه وسيع تحولات جهاني و موارد  متعدد رويدادهاي مهم منطقه اي اهميت رشته کارشناسي ارشد مطالعات منطقه اي را افزايش داده است. به عنوان مثال مواردي نظير وجود منابع عظيم نفت و گاز در خاورميانه، حادثه ۱۱ سپتامبر، جنبش‌هاي متعدد اسلامي در منطقه خاورميانه و تاثير آن بر دنياي غرب، مناقشه حل نشده اعراب ـ اسراييل و مسائل بي‌شمار ديگر همگي تنها بخشي از حوزه مطالعات خاورميانه در رشته مطالعات منطقه ايست.

در ادامه براي آشنايي بيشتر متقاضيان انتخاب رشته کنکور و نيز افرادي که در بازار کار و کاريابي به دنبال آينده شغلي بهتري هستند، اطلاعات بيشتري شامل:  برنامه درسي (سرفصل) کارشناسي ارشد مطالعات منطقه اي و تعداد واحدها، دانشگاه هاي داراي رشته کارشناسي ارشد مطالعات منطقه اي، معرفي ساير گرايشهاي ارشد و دکتري علوم سياسي (به منظور ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر آموزش عالي) و معرفي فرصت شغلي و بازارکار رشته کارشناسي ارشد مطالعات منطقه اي ارايه مي شود.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)