موسسه علمی پژوهشی فری تز

معرفی بخش های مختلف پایان نامه کارشناسی ارشد

در این مطلب از سایت فری تز قصد داریم تا ببینیم که ساختار پایان نامه چگونه است. در واقع می‌خواهیم بخش های مختلف یک پایان نامه را بررسی کنیم. پس اگر قصد دارید تا با بخش های مختلف پایان نامه بیشتر آشنا شوید و بتوانید یک پایان نامه خوب تنظیم در این مقاله با ما همراه باشید.

 

معرفی بخش های مختلف در ساختار پایان نامه

  • صفحات نخست پایان نامه
  • مقدمه پایان نامه
  • فصل های مختلف پایان نامه
  • فهرست منابع
  • پیوست ها
  • چکیده انگلیسی
  • عنوان انگلیسی

 

صفحات نخست در ساختار پایان نامه

این صفحات شامل صفحه نام خدا، عنوان پایان نامه، صورت جلسه دفاع، تقدیم نامه، تقدیر و تشکر، چکیده و فهرست موضوعات می‌باشد.

از نکات مهم در نگارش قسمت های ابتدایی پایان نامه این است که این صفحات شماره صفحه ندارند. چکیده پایان نامه نیز باید جذاب بوده و به خوبی بیانگر پایان نامه باشد. قبلا مقاله‌ای درباره چگونگی نوشتن چکیده پایان نامه منتشر کرده‌ایم. به علاوه شما می‌توانید برای یادگیری بیشتر مقاله آموزش نوشتن فهرست موضوعات پایان نامه را نیز مطالعه کنید.

 

مقدمه

در واقع فصل اول پایان نامه شما مقدمه است. در این فصل که باید حدود ۱۵ صفحه باشد تمام مسائل مقدماتی و موضوعات را باید توضیح دهید. این فصل نیز باید نمای کلی از پایان نامه شما به خواننده داده و او را ترغیب به خواندن ادامه پایان نامه کند.

 

فصل های مختلف پایان نامه

فصل طرح مسئله

در این فصل باید به خوبی موضوعی که به مطالعه آن پرداخته‌اید را معرفی کنید. در این فصل شما باید محدوده زمانی، مکانی و تمام اهداف پایان نامه خود از جمله اهداف جزئی و کلی را معرفی کنید.

 

فصل روش تحقیق

در این فصل شما باید نوع روش پژوهش خود، چگونگی جمع آوری اطلاعات و داده ها و نوع تجزیه و بیان تحلیل داده ها بپردازید.

 

فصل داده ها و نتایج

در این فصل شما باید تجزیه و تحلیل داده های خود را بیاورید. در واقع این فصل آماری از داده های شما به صورت جداول و نمودار است.

 

فصل نتیجه گیری

در این فصل باید نتایجی که از پژوهش خود گرفتید بیان کنید. علاوه بر این بیان محدودیت ها در انجام پایان نامه یا ارائه موضوعاتی برای تحقیقات آینده پیشنهاد می‌شود.

 

فهرست منابع

پس از اتمام فصل های مختلف پایان نامه خود باید در قالب یک فهرست تمام منابع و مراجعی که از آنها استفاده کرده‌اید را بیاورید. قبلا در سایت فری تز مقاله‌ای درباره آموزش نوشتن فهرست منابع منتشر کرده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

 

پیوست ها

در این قسمت اطلاعاتی که امکان آوردن آنها در متن پایان نامه وجود ندارد آورده می‌شود. برای مثال اگر جداول و محاسبات بیش از یک صفحه باشند در این قسمت آورده می‌شوند. لیست تجهیزات یا جزئیات کار را نیز در این قسمت می‌توان نوشت.

 

چکیده و عنوان انگلیسی

در انتها نیز باید چکیده و عنوان و مطالب صفحه اول پایان نامه خود را به انگلیسی ترجمه کرده و به ترتیب در انتهای پایان نامه قرار دهید.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)