موسسه علمی پژوهشی فری تز

مقاله ISC چیست و تفاوت آن با مقالات ISI در چیست؟

بسیاری از دانشجویان به دنبال این هستند تا نتایج تحقیقات و پژوهش های خود را در قالب مقاله در مجلات معتبر چاپ کنند تا از این طریق اعتبار علمی خود و کشورشان را بالا ببرند. در مطالب گذشته درباره راهنمای چاپ مقاله ISI صحبت کردیم. در این مطلب نوع دیگری از مجلات و مقالات را به نام مقاله ISC برای شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

مقاله ISC چیست؟

ISC مخفف عبارت Islamic World Science Citation Center است. خود این عبارت نیز به معنای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است. این پایگاه یک منبع اطلاع رسانی است که دانشگاه های ایران و جهان اسلام رتبه بندی کرده و بر اساس معیارهای خاصی مجلات علمی کشورهای اسلامی را نیز مورد سنجش قرار می‌دهد.

باید اشاره کرد تا کنون ۵۷ کشور به تولید مقالات ISC فعالیت دارند. این سامانه پس از ISI آمریکا و Scopus هلند در رتبه سوم قرار دارد.

 

انواع مقالات منتشر شده در ISC

در این سامانه مقالات به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منتشر می‌شوند. درست مانند ISI که هر سال یک گزارش برای رتبه بندی مجلات ارائه می‌دهد، ISC نیز هر سال گزارشی ارائه می‌دهد که به صورت زیر است:

  • گزارش های استنادی نشریات فارسی ( PJCR )- مختصر شده واژه Persian Journal Citation Report
  • گزارش های استنادی نشریات عربی ( AJCR )- مختصر شده واژه Arabic Journal Citation Report
  • گزارش های استنادی نشریات انگلیسی ( EJCR )- مختصر شده واژه English Journal Citation Report

 

مزیت های چاپ مقاله در ISC

  • کسب اعتبار علمی
  • پذیرش آسانتر در دوره دکتری
  • پرداخت هزینه کمتر برای چاپ مقاله در سامانه نسبت به ISI
  • داوری سریعتر نسبت به ISI
  • امکان افزایش حقوق و کسب موقعیت های خوب شغلی

 

تفاوت مقاله ISC با مقاله ISI

مقاله ISI به مقالاتی گفته می‌شود که در مجلاتی به ثبت برسند که آن مجلات در موسسه علمی تامسون رویترز ثبت شده باشند. باید گفت یکی از معیارهای ارزیابی علمی یک فرد تعداد مقالات ISI او است. مجلات ISI خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. ایمپکت دار یا JCR یا بدون ایمپکت LISTET. مجلات ایمپکت دار از اعتبار و ارزش علمی بالاتری برخوردارند. ولی به این معنی نیست که مجلات بدون ایمپکت ارزش علمی ندارند. تنها ارزش علمی مجلات JCR بالاتر است.

با توجه به توضیحات گفته شده درباره مقالات ISI و همچنین مقالات ISC قطعا تفاوت بین آنها را متوجه شده‌اید. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و به خوبی تفاوت این مقالات مختلف را متوجه شده باشد. با آرزوی موفقیت برای شما کاربران عزیز فری تز

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)