موسسه علمی پژوهشی فری تز

مکانیک تبدیل انرژی

مکانیک تبدیل انرژیReviewed by Admin on Sep 13Rating:

مهندسی مکانیک تبدیل انرژی چیست ؟

چه مواردی در مکانیک تبدیلانرژی باید رعایت شود.در این مقاله در مورد گرایش مهندسی  مطالب را بیان میکنیم
مهندسي مکانیک تبدیل انرژي و توضیحاتی در این زمینه (به انگليسي: energy engineering) يا مهندسي سيستم‌هاي انرژي، مجموعه‌اي است شامل درس‌هاي نظري و عملي

براي تربيت کارشناسان آزموده براي طراحي، توسعه، مديريت و بهره‌برداري از سيستم‌هاي استخراج، فرآورش، تبديل، انتقال، توزيع و مصرف انرژي.

مکانیک تبدیل انرژی
? پيشينه
? ايران
? گرايش‌ها
?.? سيستم‌هاي انرژي
?.? فناوري‌هاي انرژي
?.? انرژي و محيط زيست
? دروس مهندسي انرژي
? دانشگاه‌هاي مجري در ايران
? بازار کار در ايران
?.? بخش دولتي
?.? بخش خصوصي
? جستارهاي وابسته
? منابع
? پيوند به بيرون

مکانیک تبدیل انرژی

مکانیک تبدیل انرژی

ايجاد رشته مهندسي مکانیک تبدبل انرژی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي از دهه ???? ميلادي با توجه به افزايش سريع قيمت انرژي و ضرورت تربيت نيروهاي متخصص در زمينه‌هاي مختلف انرژي آغاز شد. از اواسط دهه ???? ميلادي و پس از شوک بازار جهاني نفت، با توجه به پيچيدگي‌هاي مسائل و مشکلات بخش مکانیک تبدیل انرژي و احساس نياز بحراني کشورها به تربيت نيروهاي متخصص جهت يافتن راه حل‌هاي مناسب در زمينه‌هاي مختلف انرژي، به تدريج ايجاد مراکز تحقيقاتي و آموزشي در اين رابطه در آمريکا، کشورهاي بزرگ عضو اتحاديه اروپا و برخي کشورهاي آسيايي آغاز شد.

در حال حاضر روند رو به رشد تقاضايمکانیک تبدیل انرژی از طريق گسترش سيستم‌هاي عرضه انرژي و بهره‌برداري از منابع انرژي فسيلي تأمين مي‌شود. رشد سريع مصرف انرژي و سهم بالاي انرژي‌هاي فسيلي در تأمين انرژي مورد نياز بخشهاي مختلف مصرف‌کننده انرژي، موجب سرعت بخشيدن به روند پايان پذيري منابع انرژي فسيلي و پخش حجم زيادي از مواد آلاينده در محيط زيست شده است. از سوي ديگر ارتباط گسترده بخش انرژي با تحولات مختلف فني، علمي، اقتصادي و اجتماعي ايجاب مي‌کند تا طراحي، توسعه و بهره‌برداري از سيستم‌هاي انرژي به صورت بهينه صورت پذيرد. مکانیک تبدبل انرژی

مکانیک تبدیل انرژی

ايجاد رشته مهندسي سيستم‌هاي انرژي در مقطع تحصيلات تکميلي در سال ???? مطرح و ضرورت راه‌اندازي آن در شوراي تحصيلات تکميلي و شوراي دانشگاه صنعتي شريف مورد تصويب و مجوز رسمي آن در سال ???? از شوراي گسترش در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دريافت شد. پذيرش دانشجو در دوره کارشناسي ارشد مهندسي سيستم‌هاي انرژي در دانشگاه صنعتي شريف از مهرماه سال ???? آغاز شد. گروه سيستم‌هاي انرژي از سال ???? اقدام به جذب دانشجويان دکتري در چارچوب گرايش تبديل انرژي در دانشکده مهندسي مکانيک نمود. در سال ???? برنامه دوره دکتري مهندسي سيستم‌هاي انرژي در دانشکده مهندسي انرژي تصويب و از سال ???? اقدام به پذيرش دانشجوي دکتري اين رشته نمود. همچنين دانشکده مهندسي انرژي و فيزيک دانشگاه صنعتي اميرکبير از سال ???? اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسي مهندسي انرژي کرد.

مکانیک تبدیل انرژی
در اين زمينه پژوهشي، دانشجويان رشته مکانیک تبدبل انرژی با فراگيري تکنيک‌هاي شبيه‌سازي سيستم‌هاي ترکيبي (چرخه توليد، توزيع و مصرف مکانیک تبدیل انرژي) مانند سيستم‌هاي ترکيبي توليد حرارت و قدرت يا توليد همزمان و … با هدف ارزيابي جايگاه حامل‌هاي انرژي، گامي تخصصي در جهت بررسي سيستم‌ها از ديدگاه مهندسي انرژي بر مي‌دارند. علاوه بر اين مشکلات بخش انرژي با ديدگاه سنجش فني و اقتصادي پروژه‌ها، گام بعدي و تکميلي اين تحقيقات خواهد بود. همچنين در اين گرايش، به کمک قوانين اساسي علوم مکانيک، ترموديناميک و برق قدرت به عنوان مبناي مدلسازي اوليه جهت تراز انرژي سيستم‌ها، جهت گيري فناوري‌هاي فعلي را بسوي بهينه‌سازي و حداقل کردن مصرف انرژي مي‌برد و همچنين مي‌تواند در مديريت کلان بخش انرژي، تصميم گيري نهاد و سازمان‌هاي مربوطه، ديدگاه‌هاي تلفيقي برنامه‌ريزي در صنايع و بخش‌هاي انرژي شامل وزارت نفت و وزارت نيرو کارايي داشته باشد و مديريت برنامه‌ريزي کشور را با در نظر گرفتن مسائل فني مرتبط با فرايند انرژي ياري دهد.

فناوري‌هاي مکانیک تبدیل انرژي
در اين زمينه پژوهشي، روش‌هاي مختلف طراحي مفهومي سيستم‌هاي تبديل انرژي پيشرفته، سيستم‌هاي توليد همزمان برق و حرارت و برودت و همچنين قابليت انواع سيستمهاي انرژي‌هاي تجديد پذير با کمک ابزارهاي تحليلي متفاوت نظير مدل‌هاي برنامه‌ريزي رياضي، مدل سازي ديناميک سيالات محاسباتي و انجام آزمايش‌هاي تجربي مورد بررسي قرار خواهد گرفت. همچنين دانش آموختگان اين گرايش مي‌توانند با شناخت انواع فناوري‌هاي پيشرفته انرژي و قابليت‌هاي منابع انرژي تجديد پذير در کشور علاوه بر توسعه دانش فني در اين زمينه، تدوين برنامه‌هاي گسترش استفاده از فناوري‌هاي نوين (نقشه راه يا سندهاي راه بردي) در کشور را نيز بر عهده گيرند.

انرژي و محيط زيست ( رشته مکانیک تبدیل انرژی)
در اين زمينه نيز ارتباط متقابل انرژي و محيط زيست به کمک ابزارهاي تحليلي نظير معادلات ديناميک سيالات، معادلات انتقال جرم و حرارت با در نظر گرفتن تأثير مسائل اقتصادي مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار خواهد گرفت. همچنين مدل پخش انواع آلاينده‌ها با استفاده از روش‌هاي مختلف ديناميک سيالات محاسباتي مورد بررسي قرار خواهد گرفت و دانشجويان مي‌توانند با مطالعه و بررسي روش‌هاي بازيافت انرژي از ضايعات و پسماندها با توجه به مسائل زيست‌محيطي در حفظ و حراست از محيط زيست و کاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي نقش مهمي ايفا کنند. از آنجايي که بخش عمده‌اي از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي ناشي از احتراق سوخت‌هاي فسيلي براي تأمين انرژي مي‌باشد اصول و روش‌هاي کاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي و ارزيابي فني – اقتصادي آنها از مهم‌ترين مسايلي است که دراين زمينه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. قوانين و مقررات زيست‌محيطي، تجارت کردن، بهينه‌سازي مصرف آب و حفظ منابع آبي، تصفيه و استفاده از پساب‌هاي صنعتي، سياست گذاري ساختاري و در نهايت اعمال استانداردهاي زيست‌محيطي نيز از جمله مواردي مي‌باشند که در اين زمينه پژوهشي در نظر گرفته مي‌شود.

دروس مکانیک تبدیل انرژي

برنامه‌ريزي رياضي پيشرفته
مهندسي فرايند
تحليل سيستمهاي انرژي
مباني اقتصاد
تکنولوژي پينچ
مدلسازي انرژي
مهندسي پالايش نفت
تحليل ريسک و قابليت اطمينان
تحليل جريان انرژي
نيروگاه‌هاي حرارتي، هيدروژني و خورشيدي
انرژي و محيط زيست
توسعه بهينه سيستم‌هاي انرژي الکتريکي
طراحي سيستم‌هاي حرارتي
طراحي سيستم‌هاي توليد همزمان برق و حرارت
صنايع انرژي بر
دانشگاه‌هاي مجري در ايران[ويرايش]
دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر
دانشگاه علوم و تحقيقات تهران
دانشگاه صنعتي شريف
دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي
دانشگاه تهران
دانشگاه صنعت نفت
دانشگاه شهيد بهشتي
دانشگاه شاهرود
دانشگاه سمنان
دانشگاه کاشان
دانشگاه صنعتي سهند
دانشگاه علم و صنعت ايران
دانشگاه الزهرا
دانشگاه شيراز
دانشگاه صنعتي قم
دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب
دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد
دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز
دانشگاه اورميه
دانشگاه صنعتي اورميه
دانشگاه مهندسي فناوري هاي نوين قوچان

مکانیک تبدیل انرژی

  1. احسان گفت:

    با سلام
    من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد تبدیل انرژی هستم و برای تحصیل یا کار قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارم.برای رزومه خوب و قابل قبول چه مدارکی باید در رابطه با رشته خودم داشته باشم؟
    ممنون

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)