موسسه علمی پژوهشی فری تز

مکانیک ساخت و تولید

مکانیک ساخت و تولیدReviewed by Admin on Sep 13Rating:

ساخت و تولید چیست؟

گرایش ساخت و تولید 

گرایش ساخت و تولید در مقاطع کارداني و کارشناسي به دو گرايش قالب سازي و ماشين ابزار تقسيم مي شود و در مقاطع تحصيلات تکميلي به سه گرايش سيستمهاي توليد صنعتي، شکل دهي فلزات و (در برخي از دانشگاه ها مکاترونيک) تقسيم مي گردد.

هدف تربيت کارشناساني است که با به کاربردن تکنولوژي مربوط به ابزارسازي، ريخته گري ، جوشکاري، فرم دادن فلزات ، طرح کارگاه يا
کارخانه هاي توليدي آماده کار در زمينه ساخت و توليد ماشين آلات و صنايع (کشاورزي ، نظامي، ماشين سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و … ) باشند. فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع کشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليد ماشين آلات، طراحي کارگاه و يا کارخانه توليدي بپردازند و نظارت و بهره برداري و اجراي صحيح طرحها را عهده دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيک و مکانيک از آگاهي کافي برخوردار باشند.

ساخت و تولید

همچنين درک دروس پايه مانند استاتيک و مقاومت مصالح براي درک دروسي مانند ارتعاشات ديناميک، ديناميک ماشين، ارتعاشات ماشين و ابزار و غيره ضروري است. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، کار و برنامه ريزي با ماشينهاي اتوماتيک، اصول کلي و نحوه کار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي گردد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند کارهاي کارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد کارهاي فني را داشته باشد. با توجه به خودکفايي صنايع کشور اين رشته داراي بازار کار خوبي است.

بنا به تعريف انجمن مهندسان ساخت و توليد ايران ، رشته‌اي از مهندسي است که به تحصيلات و تجاربي نيازمند است تا رويه‌هاي مهندسي را در پروسه‌هاي توليد و شيوه‌هاي توليد را در صنعت بفهمد، به کار گيرد و کنترل کند و به توان برنامه‌ريزي در فرايند‌هاي توليد نيازمند است تا درباره ابزار‌ها، روند‌ها و ماشين‌آلات و تجهيزات تحقيق کند و آنها را بهبود بخشد و امکانات و سيستم‌ها را براي توليد فراورده‌هاي با کيفيت و هزينه بهينه يکي کند. بنابراين مي توان گفت که گرايش ساخت و توليد به زمينه هاي کاربردي مهندسي مکانيک مي پردازد. فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند تا مقطع کارشناسي ارشد و دکتري در داخل يا خارج از کشور ادامه تحصيل دهند.

يک قطعه بايد به چه روشي ساخته شود تا داراي توليدي سريع و ارزان و همچنين کيفيت مناسب و وقت و کارايي مطلوب باشد؟ پاسخ به اين سوال مهم بر عهده مهندسان مهندسی ساخت و تولید است. چرا که يک مهندس ساخت و توليد به مسائل مربوط به ساخت بهينه و توليد با کيفيت بالا مي‌پردازد. در واقع اين گرايش بيشتر به مشکلات و معضلات ساخت و توليد مي‌پردازد و در نتيجه نسبت به دو گرايش حرارت و سيالات و طراحي جامدات عملي‌تر است و دو گرايش فوق جنبه علمي‌تر دارند.

AWT IMAGE

ليست دروس تخصصي

دروس تخصصي که براي رشته ساخت و توليد ارائه مي شود، عبارتند از: طراحي قالب پرس، ماشينهاي کنترل عددي، سيستمهاي اندازه گيري (مترولوژي)، توانايي ماشينکاري ، اونيورسال، توليد مخصوص، هيدروليک و پنوماتيک، تست غير مخرب، طراحي قيد و بند، تکنولوژي پلاستيک، کامپوزيت، ريخته گري، شکل دهي فلزات، قالبهاي آهنگري (فورج)، طراحي و توليد به کمک کامپيوتر CAD/CAM ، جوشکاري تخصصي ، متالورژي، عمليات حرارتي، کاربرد برق، مديريت توليد، کنترل کيفيت، اتوماسيون، طراحي کارخانه و … که همه اين دروس داراي آزمايشگاه و يا کارگاه نيز مي باشند که همزمان با گذراندن درس به صورت تئوري، بخش عملي نيز به صورت کارگاهي يا آزمايشگاهي انجام مي گيرد، در نتيجه دانشجويان از نزديک با واقعيات عملي دروس از نزديک آشنا مي شوند.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)