موسسه علمی پژوهشی فری تز

میکروبیلوژی

میکروبیلوژیReviewed by Admin on Sep 17Rating:

اگر شما يک متفکر منطقي با ذهن جستجوگر بوده و در علوم زيست شناسي قوي هستيد، اين شغل مي تواند براي شما ايده آل باشد.

ميکروبيولوژي دانشي است که به شناخت ميکروارگانيسم‌ها يا جانداران بسيار ريز مي پردازد. جانداراني که در ميکروبيولوژي بيشتر بررسي مي‌شوند باکتري‌ها، ويروسها، قارچها و تک سلولي‌ها مي‌باشند. اين علم در مورد چگونگي استفاده بهينه از ميکروارگانيسم ها و جلوگيري از ضرر و زياني که مي توانند به زندگي انسان، حيوان و گياه وارد کنند، مي پردازد.

ميکروبيولوژي بخش هاي مختلف دارد که عبارتند از :

ميکروبيولوژي پزشکي : اين بخش به بررسي ميکروب هاي بيماري زا براي انسان مي پردازد. البته اين حوزه بخش کوچکي از علم ميکروبيولوژي است زيرا تعداد ميکروب هاي بيماري زا در مقايسه با ميکروب هاي مفيد بسيار کم است.

ميکروبيولوژي غذايي : اين بخش به توليد مواد غذايي به کمک ميکروب ها مي پردازد.

ميکروبيولوژي صنعتي : اين بخش به استفاده از ميکروب هاي مفيد در توليد مواد صنعتي مانند اسيدها، کودها، در رفع آلودگي هاي محيط زيست، در شناسايي آفات گياهي و راه هاي مقابله با آنها، در استخراج فلزات سنگين، در تصفيه نفت و … مربوط مي شود.

ميکروبيولوژيست ميکروارگانيسم هايي مانند باکتري ها، ويروس ها، قارچ ها و جلبک ها را در آزمايشگاه ها مطالعه مي کند. او به شناسايي دقيق ميکروارگانيسم ها پرداخته و راه هاي استفاده بهينه يا رفع ضررهاي آنها را کشف مي کند. حوزه کاري ميکروبيولوژيست بسيار متنوع است از پزشکي و بهداشت گرفته تا کشاورزي و نفت. کار او در قسمت هاي مختلف مانند بخش هاي تحقيقاتي و يا بخش هاي نظارتي و کنترل کيفيت مي باشد.

ميکروبيولوژيست در ابتدا بايد به تحقيق و کار در آزمايشگاه علاقه زيادي داشته باشد. داشتن دقت و صبر زياد و توجه به جزئيات براي او لازم است. همچنين ميکروبيولوژيست بايد توان انجام کار تيمي را داشته و از آخرين يافته ها و اطلاعات حوزه ميکروبيولوژي آگاه باشد.

ميکروبيولوژيست معمولا در آزمايشگاه ها به صورت تمام وقت کار مي کند. در هنگام کار بايد براي ايمن بودن از آلودگي هاي احتمالي، از لباس هاي مخصوص استفاده کند.

در ادامه اطلاعات کاملي در مورد وظايف، دانش و مهارت مورد نياز، تحصيلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت هاي شغلي و ميزان درآمد ميکروبيولوژيست و برخي از ميکروبيولوژيست هاي معروف  ارائه مي شود.

وظايف ميکروبيولوژيست

انجام آزمايشات مختلف براي شناسايي انواع ميکروب ها

بررسي و شناسايي ميکروب ها جهت کنترل بيماري هاي عفوني

استفاده از روش هاي مختلف براي تهيه و آزمايش داروهاي جديد

انجام آزمايش ها و پژوهش هاي مختلف براي کنترل کيفيت مواد غذايي و استفاده بهينه و مناسب از ميکروارگانيسم‌ها در توليد مواد غذايي جديد و بهينه کردن مواد غذايي موجود

انجام آزمايشات مختلف در جهت استفاده از ميکروارگانيسم ها براي کنترل آلودگي هاي محيط زيست و شيوع مواد سمي

ارائه نتايج پژوهش ها به افراد و منابع معتبر

مهارت ها و دانش مورد نياز

به روز بودن و آگاهي از آخرين پيشرفت هاي علمي

ذهن جستجوگر

حافظه خوب

قدرت تجزيه و تحليل مناسب

تفکر پويا و منطقي

داشتن صبر و حوصله زياد

مهارت خوب در حل مساله

دقت بالا و توجه به جزئيات

قابليت کار با نرم افزارهاي آماري و کامپيوتري مرتبط

قابليت رهبري يک تيم (براي افرادي که مسئول يک تيم پژوهشي در اين حوزه هستند)

تحصيلات لازم و نحوه ورود به شغل

فارغ التحصيلان گرايش ميکروبيولوِژي رشته زيست شناسي  مي توانند وارد اين شغل شوند. علاقه مندان مي توانند در مقاطع بالاتر تحصيل کرده و بيشتر به کارهاي آموزشي و تحقيقاتي در حوزه ميکروبيولوژي بپردازند.

بازارکار و فرصت هاي شغلي ميکروبيولوژيست

ميکروبيولوژيست – مسير ايرانيميکروبيولوژيست مي تواند در سازمان ها و مراکزي از جمله سازمان هاي حوزه بهداشت و درمان، آزمايشگاه هاي پاتولوژي و ميکروب شناسي بيمارستان ها، پژوهشگاه هاي نفت و همچنين در بخش هاي تحقيقاتي صنايع غذايي و دارويي، کشاورزي، محيط زيست و … استخدام شود.

اطلاعات دقيقي از وضعيت بازارکار اين شغل در دسترس نيست. اما با توجه به ارتباط زياد ميکروبيولوژي با صنايع مختلف و کاربرد فراواني که در آنها دارد، موقعيت هاي شغلي متنوع و زيادي براي ميکروبيولوژيست ها وجود دارد. البته آنهايي که تحصيلات عالي داشته باشند، از وضعيت بهتري در اين بازار کار برخوردار خواهند بود.

در ايران فارغ التحصيلان رشته ميکروبيولوژي با مشکلاتي روبرو هستند که برخي از آنها عبارتند از :

‌ عمده کار ميکروبيولوژيست ها مربوط به آزمايشگاه‌هاست اما متاسفانه واحدهاي عملي در دانشگاه به نسبت نياز اين رشته کمتر تدريس مي‌شوند و در نتيجه يک فارغ‌التحصيل کارشناسي آمادگي لازم براي ورود به بازار کار را ندارد‌. در واقع سهم دانشجوي ميکروبيولوژي از دانشگاه، دانسته‌هاي تئوري است و از طرفي فضاي کاري فارغ‌التحصيلان ميکروبيولوژي با فارغ‌التحصيلان علوم آزمايشگاهي مشترک است و از آنجايي که آن‌ها در طول دوران تحصيل خود واحدهاي عملي بيشتري در مقايسه با دانشجويان رشته ميکروبيولوژي مي‌گذرانند، به مهارت‌هايي مي‌رسند که امکان اشتغال بيشتر و بهتري را برايشان فراهم مي‌کند‌.

از آنجايي که هر سال بر تعداد فارغ‌التحصيلان ميکروبيولوژي افزوده مي‌شود و همان طور که کار آن با برخي رشته‌هاي نزديک به اين رشته مانند علوم آزمايشگاهي مشترک است، بهتر است هر فارغ‌التحصيلي تلاش کند تا ارشد قبول شود و بعد از آن وارد مرحله دکترا شود تا بتواند با پايه حقوقي خوب در يک آزمايشگاه فعاليت کند.

‌ براي شرکت در کنکور کارشناسي‌ارشد بايد همه جوانب را سنجيد چرا که فارغ التحصيلان ميکروبيولوژِي در چند امتحان کنکور مي‌توانند شرکت کنند که يکي وابسته به وزارت علوم و ديگري وزارت بهداشت است؛ يکي هم کنکور دانشگاه آزاد است. تنها کارشناس ارشد با اخذ مدرک از وزارت بهداشت مي‌تواند پس از فارغ شدن از درس به همراه ۲ دکتر پاتولوژ، اقدام به تاسيس آزمايشگاه کند و مدارک دانشگاه آزاد و وزارت علوم از اين امتياز بي‌بهره‌اند‌.

وضعيت استخدام اين شغل در برخي کشورهاي جهان به شرح زير است :

آمريکا – پيش بيني ها نشان مي دهد ميزان استخدام ميکروبيولوژيست بين سال هاي۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۳  درصدي خواهد داشت. در حالي که متوسط اين رشد براي همه مشاغل۱۴  درصد مي باشد.

ميزان درآمد ميکروبيولوژيست

آمار دقيقي از ميزان حقوق و درآمد ميکروبيولوژيست در کشور در دسترس نمي باشد. با توجه به گستردگي و تنوع حوزه ها و مراکزي که اين افراد مي توانند در آنها فعاليت کنند، به نظر مي رسد درآمدهاي متفاوتي نيز داشته باشند. ميزان تحصيلات، تجربه، توانمندي ميکروبيولوژيست و نوع صنعتي که در آن مشغول به کار است، در ميزان درآمد او تاثيرگذار مي باشد.

درآمد اين شغل در برخي از کشورهاي جهان عبارتند از :

آمريکا – متوسط درآمد سالانه اين شغل۶۵٫۹۲۰  دلار (براي همه مشاغل۳۳٫۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرين آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۶٫۳۰۰ دلار بوده است.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه اين شغل در بخش دولتي براي افراد تازه کار۳۲٫۵۰۰  تا۴۲٫۰۰۰  دلار، افراد با تجربه حدود ۵۳٫۵۰۰  دلار و براي مديران۶۱٫۰۰۰  دلار مي باشد.

شخصيت هاي مناسب اين شغل
در يک انتخاب شغل صحيح و درست، عوامل مختلفي از جمله ويژگي هاي شخصيتي، ارزش ها، علايق، مهارت ها، شرايط خانوادگي، شرايط جامعه و … براي هر فرد بايد در نظر گرفته شوند. يکي از مهم ترين اين عوامل ويژگي هاي شخصيتي مي باشد. شناخت درست شخصيت هر فرد فرآيندي پيچيده و محتاج به تخصص و زمان کافي است. البته هر فردي ويژگي هاي منحصربه فرد خود را دارد، حتي افرادي که به نوعي تيپ شخصيتي مشابه دارند، باز هم در برخي موارد با يکديگر متفاوت هستند.

به طور کلي هميشه افراد موفقي از تيپ هاي شخصيتي مختلف در تمام مشاغل هستند و نمي توان دقيقا اعلام کرد که فقط تيپ هاي شخصيتي خاصي هستند که در اين شغل موفق مي شوند. اما طي تحقيقاتي که صورت گرفته تيپ هاي شخصيتي اي که براي اين شغل معرفي مي شوند، عموما اين کار را بيشتر پسنديده و رضايت شغلي بيشتري در آن داشته اند.

شخصيت هاي مناسب اين شغل بر اساس شخصيت شناسي MBTI :

INTP اين تيپ شخصيتي حوزه رو به رشد پزشکي و سلامت را دوست دارد و ابن فرصت را پيدا مي کند که با مفاهيم پيچيده و جديد روبرو شود. اگر اين شغل همراه با پژوهش و بررسي باشد، فرصت کاري مستقل و مطلوبي را براي اين تيپ شخصيتي فراهم مي کند.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)