موسسه علمی پژوهشی فری تز

نفت بهره برداری

نفت بهره برداریReviewed by Admin on Sep 14Rating:

مهندسي بهره‌برداري

مهندسي بهره برداري از منابع نفت و گاز يا (به انگليسي: Production Engineering) شاخه‌اي از مهندسي نفت مي‌باشد که به بررسي توليد از مخازن نفت و گاز و مشکلات متنابه آن مي‌پردازد.

اين دوره کارشناسي يکي از گرايشهاي اصلي رشته مهندسي نفت و از دوره هاي عالي فني، مهندسي مي‌باشد که هدف آن تربيت متخصصاني است که داري توانايي و مهارت‌هاي لازم بري انجام طرح‌ها جهت اجراي روشهاي بهينه براي بهره برداري از منابع نفت و گاز باشند.

اين زير شاخه از مهندسي نفت معمولا پس از به اتمام رسيدن کشف مخزن و حفاري آن به کار مي آيد و مهمترين کار يک مهندس نفت جلوگيري از افت فشار ناگهاني چاه به دليل بهره برداري نامناسب و صيانت از مخزن جهت بهره برداري بيشتر ميباشد.

اين دوره مبتني بر دروس مکانيک سيالات و ديناميک گازها، ترموديناميک سيالات، انتقال جرم، طرح و اقتصاد مهندسي، مهندسي مخازن، مهندسي حفاري و مهندسي بهره برداري است.

نقش و توانائيهائي که دانشجويان پس از فارغ التحصيلي در اين رشته کسب مي کنند عبارتند از:

ارزيابي قابليت توليد در مخازن و بررسي امکان پذيري روشهي بهره برداري موردنظر. ارزيابي فني-اقتصادي مخازن و تجهيزات آن. طرح و اجري بهينه عمليات بهره برداري. تشخيص ويژگيها و چگونگي رفتار با چاههي گوناگون. توجيه و انتخاب روش مناسب بري بهره برداري و ازدياد برداشت با توجه به شريط فني و اقتصادي. صيانت از منابع نفت و گاز و ارائه روش هي عملي بري افزيش طول عمر ين منابع. بررسي و ارزيابي اثر استراتژيک روش بهره برداري بر محيط زيست. فارغ التحصيلان اين دوره مي توانند در بخش‌هاي مختلف مربوط به توليد و بهره برداري در کشور مشغول به فعاليت شده و سبب کارايي و بازده بالاتر اين بخش از صنعت شوند و نقشي مؤثر در حل مشکلات فراروي توليد و بهره برداري از مخازن داشته باشند.

مهندسي نفت (به انگليسي: Petroleum engineering) کاربرد دانش، فناوري، رياضيات و اقتصاد در فرايند اکتشاف، استخراج، برآورد مخزن و توسعه? نفت، گاز و ساير ترکيبات هيدروکربني از مخازن زيرزميني و انتقال آنها به پالايشگاه، صنايع پايين‌دستي و مصرف‌کننده‌است. شايان توجه است که پالايش نفت در حيطه? صنايع پايين‌دستي صنايع نفت و گاز بوده و در محدوده? مهندسي شيمي قرار مي‌گيرد.

در سال‌هاي اخير به‌دنبال تغييراتي که در رويکرد سرمايه‌ها به‌سوي منابع جديد انرژي صورت گرفته است، بسياري از دانشگاه‌ها همچون استنفورد و دانشگاه کاليفرنيا اين رشته را به مهندسي منابع انرژي تغيير نام داده‌اند؛ چرا که مباحث طرح‌شده در انرژي زمين‌گرمايي و ساير انرژي‌هاي نوين کماکان بسيار نزديک به‌اين رشته مي‌باشد. در مهندسي نفت دروسي همچون رياضيات، فيزيک، مکانيک سيالات، استاتيک، ترموديناميک، انتقال حرارت، انتقال جرم، زمين‌شناسي و … تدريس مي‌شود.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)