موسسه علمی پژوهشی فری تز

پایان نامه نقش و اختیار و اکراه در پذیرش دین الهی

پایان نامه نقش و اختیار و اکراه در پذیرش دین الهیReviewed by Admin on Dec 15Rating: 3.0

نقش و اختیار و اکراه در پذیرش دین الهی

انسان از زمانی که خود را شناخت، اعتقاد پيدا کرد که در برابر گونه‌ای روابط خاص فوق بشری قرار دارد و از اين‌که مي‌توانست از اين نيرو کمک‌هايی را دريافت کند خوشحال بود. در طی قرون و در هر زمانی، بشر اين نيروی فوق‌العاده را در چيزي پيدا مي‌کرد. به آن متمسک مي‌شد و از آن تقاضای کمک مي‌کرد و حتی آن را مي‌پرستيد يا آنکه غریزه اعتقاد به علمي روحاني مانند ساير مواهب خدادادی در فکر انبياء انساني مشترک است، ولي با وجود اين اديان و اعتقاداتی در جهان به وجود آمد که در طي سال‌های متوالي بعضي از آن‌ها از ميان رفتند و بعضي از آن‌ها باقي ماندند. قدمت حضور انسان در زمين و عقايد آنها مي‌رساند که ابتدايي‌ترين انسان‌ها و همه‌ی مردم اوليه گونه‌ای اعتقاد ديني داشتند و انسان اوليه نيز مانند بازماندگانش به نيروی راز آلودي که نگاه دارنده‌ی زمين، آسمان و سراسر زندگي اوست عميقاً احساس وابستگي مي‌کرد. با مطالعه‌ی تاريخ اديان و مذاهب و عقايد مي‌توان پي برد که انسان در تمامي دوره‌های زندگی خود مذهبي زيسته است و اين نشان دهنده‌ی اين موضوع است که دين و مذهب يک امر غریزی و فطری است. درباره‌ی نقش بر جوامع بشری مي‌توان گفت که اين امر نکته‌اي است که در جاي جاي تاريخ و از لابه‌لای زوايای مختلف جوامع به روشني قابل مشاهده است متأسفانه تاريخ‌های مدون از يک سو، تاريخ ستمگري‌های پادشاهان است و از سوی ديگر تاريخ يک مبارزه‌ی خيالي بين بشر و طبيعت برای رفع فقر و گرسنگي، در اين ميان، آن‌چه که به طور کامل مورد غفلت و فراموشي قرار گرفته، راه و تاريخ انبياء و مبارزات عدالت خواهانه مومنيني است که برای گسترش توحيد و اقامه‌ی قسط و عدل در ميان انسان‌ها قيام کردند، حال آنکه اگر با چشم حقيقت بنگريم، در تمام طول تاريخ زندگي بشر بر کره‌ی زمين آن‌چه که بيشترين تأثير را در حيات ظاهری و باطني انسان باقي گذاشته است و بيشتر از همه عوامل مستحق بحث و تحقيق است، راه انبياء و مبارزات آن‌ها است. ( انجام پایان نامه علوم سیاسی )

تاريخ به دست بشر و بشر بيش از هر چيز به دست پيامبران ساخته و پرداخته شده است. ناموس آفرينش، جهان را مسخر انسان و انسان را مسخر نيروی ايمان و پيامبران را سلسله جنبان اين نيرو قرار داده است. تنها نيروی ايمان است که به تعبير قرآن حيات تازه‌اي به او مي‌دهد.

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ»  الانفال /۲۴ «اى كسانى كه ايمان آورده‌‏ايد، چون خدا و پيامبر (ص)، شما را به چيزى فرا خواندند كه به شما حيات مى‏‌بخشد»

اديان با تقدس دادن به هدف‌های عالي بشری ،عواطف انسان‌ها را تحريک کرده و در آنها شور و حرکت به وجود مي‌آورند که زنده‌ترين امواج اجتماعي، امواج و جنبش‌های ديني است. پيوند اين نهضت‌ها با جوهر حيات و فطرت زندگي از هر چيز اصيل‌تر است تاريخ اسلام، از اين نظر سخت آموزنده و تکان دهنده است. اسلام در ابتدا بصورت موج بسيار کوچکي پديد آمد. حضرت محمد (صل الله علیه وآله وسلم) در حالي که دنيای درونش دگرگون شده بود و با دريای غيب و ملکوت اتصال يافته و از فيوضات الهي لبريز شده بود، فرياد برآورد: ” قولوا لا اله الا الله تفلحوا ” اين موج شروع شد و موثرترين تأثيرات اجتماعي را همراه با تأثيرات فردی بر حيات بشر نهاد. ( انجام پایان نامه ارشد علوم سیاسی )

دین‌شناسی و آگاهی از دستورها و قوانین دینی از ضرورت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا: مهم‌ترین آرمان يک انسان حقيقت‌جو، سعادت و رستگاری حقيقي و زندگي جاوداني است که جز در پرتو دين و دين‌داری حاصل نمی‌شود.

دين، ماندگارترین و معتبرترين ميراث فرهنگي ما است که از سوی پيامبران الهي و در رأس آنان پيامبر خاتم (ص) و جانشينان به حق ايشان و با جانفشاني‌های فراوان آن بزرگواران به دست ما رسيده است. از اين رو پاسداری و حفظ اين ميراث عظيم بر ما واجب است واين مهم، جز از راه آشنايي لازم با دين و آموزه‌های ديني و راه‌های مقابله با متجاوزان به حريم دين ميسر نمي‌شود.

 

بيان مسئله تحقيق 

اجبار و اکراه در پذيرش دين نيست. دين بايد با اختيار خود شخص صورت گيرد. اصولا دين به عنوان يک مقوله ايماني و قلبي، چيزي نيست که اجبار پذير باشد. در آيه (لا اکراه فی الدین) متوجه خواهيم شد که نه با زبان نفي سخن گفته و نه نهي، يعني فرمود در دين اجبار نيست نه اينکه نبايد اجبار کرد يعني اجبار پذير نيست. نمي‌توان کسي را به زور انسان معتقد و مومن کرد چون مربوط به اعتقاد و دل او انتخاب مي شود. اما دين پذيرفته نزد خدا فقط اسلام است يعني فقط دين حق، مورد پذيرش خدا است مثل اين‌که بگويد انسان‌ها در انتخاب نيک و بد اختيار دارند. انسان مي‌تواند راه درستي و پاکي را انتخاب کند يا راه گمراهي و ضلالت و گناه را برگزيند هيچ‌کدام اجبار نيست اما خدا فقط نيکي و خوبي را مي‌پذيرد و مورد قبول اوست. خداوند فقط به نيکوکاران پاداش مي‌دهد و اين دو با هم تناقض دارند. ( انجام پایان نامه دکتری علوم سیاسی )

خداوند راه هدايت و ضلالت را معرفي و به انسان‌ها نشان داده و دستور فرمانبرداری از آن را داده است اما انسان‌ها را در انتخاب راه آزاد گذاشته که هرکدام را بپذيرند و هر راه را خواستند بپيمايند؛ اما به آنها فرمود که تنها نيکوکاران و شاکران را پاداش مي‌دهد. همين موضوع در مورد دين حق و باطل نيز هست و اجباری بر پذيرش حق نيست، اما تنها حق، نزد خدا پذیرفتنی است. تحقيق حاضر هم به بررسي اين تعارض  ظاهری و اثبات عدم اکراه در پذيرش دين مي‌پردازد لذا در اين تحقيق سعي بر آن است که از طريق مراجعه به آیات و روايات و کتب تفسيری، روایی شیعه مسئله آزادی انسان و عدم اکراه و اجبار در مسئله‌ی پذيرش دين مورد بررسی قرار گيرد.

 

از طریق لینک زیر می‌توانید، به صورت رایگان نسخه کامل این پایان نامه را دریافت کنید:

نقش و اختیار و اکراه در پذیرش دین الهی

 

انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، موسسه انجام پایان نامه

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)