موسسه علمی پژوهشی فری تز

هنر

هنرReviewed by Admin on Sep 18Rating:

رشته هاي هنر و زبان رشته هايي هستند که دانش آموزان مي توانند با هر مدرک تحصيلي (رياضي،تجربي و انساني )در اين گروه ها شرکت کنند.

برخلاف تصور عده ي زيادي از افراد، شرکت کنندگان در کنکور هنر راه دشواري را در پي خواهند داشت.

در کنکور هنر دروس عمومي مانند ساير رشته ها خواهد بود.شامل زبان و ادبيات فارسي،زبان عربي،فرهنگ  معارف اسلامي و زبان خارجه.اما دروس اختصاصي شامل ۷ مورد :

۱٫درک عمومي هنر۲٫درک عمومي رياضي و فيزيک ۳٫ترسيم فني ۴٫خلاقيت تصويري و تجسمي ۵٫خلاقيت نمايشي۶٫خلاقيت موسيقي۷٫خواص مواد

است.

ضرايب دروس عمومي مانند ضرايب ساير رشته ها محاسبه مي شوند اما در رابطه با دروس اختصاصي اين ضرايب از گرايشي به گرايش ديگر متفاوت است.مثلا درس خلاقيت موسيقي براي داوطلبان رشته موسيقي با ضريب ۴ و براي داوطلبان رشته نمايش با ضريب ۱ محاسبه مي شود.

نکته قابل توجه براي آزمون رشته هنر در تمامي گرايش ها ،گسترده بودن منابعي است که داوطلبان بايد اطلاعات جامعي از آن ها داشته باشند.

و نبايد انتظار داشت تا مانند ساير رشته ها در چهارچوب منابع معرفي شده سوالات مطرح شوند.

مثلا در درسي مانند درک عمومي هنر همان طور که از اسم آن مشخص است،اطلاعات جامعي از هنر مورد پرسش قرار خواهد گرفت.

به غير از آزمون کتبي کنکور هنر،تمامي گرايش هاي اين رشته نيمه متمرکز هستند.

به اين معني که سنجش داوطلبان متقاضي رشته هاي هنري در دو مرحله کتبي(آزمون کنکور) و عملي انجام مي گيرد.

داوطلبان بعد از شرکت در آزمون کتبي (کنکور) و اعلام نتايج اوليه ،با توجه به انتخاب رشته اي که خواهند داشت ،در صورت کسب امتياز لازم و معرفي شدن در ليست داوطلبان چندبرابر ظرفيت براي آزمون عملي رشته مورد نظر خود دعوت مي شوند.

براي داوطلبان متقاضي رشته موسيقي(گرايش نوازندگي ايراني،نوازندگي جهاني،آهنگسازي) آزمون عملي با حضور اساتيد به نام تمامي گرايش هاي ذکر شده، برگزار مي شود.و مهارت عملي هنرجويان مورد سنجش قرار مي گيرد.

در آزمون عملي براي گرايش نوازندگي جهاني و ايراني مهارت نوازندگي داوطلب و ميزان تربيت شنوايي او مورد سنجش قرار مي گيرد.

در واقع داوطلب بايد خود را براي اجراي قطعات در سطح آزمون ،از قبل آماده کرده و کلاس هاي سلفژ و تئوري را پشت سر گذاشته باشد.

سوالي که عموما داوطلبان مي پرسند اين است که آيا داشتن مهارت نوازندگي قبل از ورود به دانشگاه الزامي است؟

بله.هنرجويان که علاقه به ادامه تحصيل در تمام گرايش هاي موسيقي را دارند بايد از قبل با موسيقي و حداقل با نواختن يک ساز آشنايي داشته باشند.

چه سازهايي براي آزمون ورودي از طرف دانشگاه مورد تاييد است؟

پيانو،گيتار،فلوت،ابوا،کلارينت،تار،سه تار،ني،سنتور،کمانچه،خانواده ويولن ها است.

در آزمون ورودي ،داوطلبان بايد يک برنامه اجرايي مناسب براي نشان دادن توانايي هاي نوازندگي خود آماده داشته باشند.قطعات به انتخاب خود داوطلب خواهد بود.

چه کساني مي توانند در کنکور هنر شرکت نمايند؟

داوطلبان شرکت کننده در اين آزمون به صورت زير تقسيم بندي مي شوند:

گروه اول

کساني که آخرين مدرک تحصيلي آن ها ديپلم هنر است. اين گروه در حال اخذ مدرک پيش دانشگاهي هنر (سال چهارم دبيرستان رشته ي علوم هنر ) هستند و يا اين مدرک را نيز اخذ نموده و فارغ التحصيل هنر هستند.

گروه دوم

کساني که آخرين مدرک تحصيلي آن ها ديپلم رشته هاي تجربي، رياضي فيزيک، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي دارند و مي خواهند کنکور هنر شرکت کنند، اين افراد مي توانند به دو صورت اقدام نمايند، اول آنکه تغيير رشته دهند و وارد رشته ي هنر شوند و مدرک پيش دانشگاهي هنر (سال چهارم دبيرستان رشته ي هنر ) را دريافت نمايند.

گروه سوم

کساني که آخرين مدرک تحصيلي آن ها ديپلم فني حرفه ايي است، اين دسته از داوطلبان نيز دو راه براي ثبت نام در کنکور هنر دارند، اول آنکه مي توانند مدرک فوق ديپلم( کارداني) خود را در يک رشته بگيرند و سپس با اين مدرک در کنکور هنر ثبت نام نمايند و روش دوم آن است که در مقطع پيش دانشگاهي ثبت نام کنند و از آن طريق مجاز به ثبت نام در کنکور هنر خواهند شد.

گروه چهارم

کساني که مدرک فوق ديپلم( کارداني) دارند و يا حداکثر تا تاريخ ۳۱ شهريور ۹۵ آن را کسب مي کنند به شرط آنکه خدمات قانوني بر عهده شان نباشد و يا اينکه حداکثر تا تاريخ ۳۱ شهريور ۹۵ و يا ۳۰ بهمن۹۵ آن را به پايان برسانند

مي توانند در کنکور هنر شرکت کنند

گروه پنجم

کساني که آخرين مدرکشان کارشناسي يا بالاتر است، اين دسته از داوطلبان نيز مي توانند در کنکور هنر شرکت نمايند،البته چند نکته وجود دارد

نکته ي اول: اگر داوطلب گرامي فارغ التحصيل روزانه باشد( يعني براي تحصيل در مقطع کارشناسي هيچ شهريه ايي پرداخت نکرده باشد) فقط مي تواند در دوره هاي شبانه و آزاد و پرديس(بين الملل) انتخاب رشته نمايد، اما اگر فارغ التحصيل غير از روزانه بوده مثلا فارغ التحصيل دانشگاه آزاد يا پيام نور و يا شبانه است مي تواند رشته هاي روزانه( بدون شهريه) را نيز انتخاب نمايد.

نکته ي دوم: اگر داوطلب در حال حاضر دانشجوي روزانه است مي بايست از تحصيل خود انصراف دهد. تذکر مهم اين است که دانشجوي روزانه نمي تواند يک کنکور بعد از آن کنکور که قبول شده است را شرکت کند حتي اگر انصراف دهد باز هم امکان ندارد که در آزمون شرکت کند. اما مابقي دانشجويان که در حال پرداخت شهريه هستند نيازي به انصراف ندارند و مي توانند بدون انصراف از تحصيل در کنکور شرکت کنند.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)