موسسه علمی پژوهشی فری تز

هوافضا آیرودینامیک

هوافضا آیرودینامیکReviewed by Admin on Sep 14Rating:

کارشناسي ارشد آيروديناميک

مجموعه کارشناسي ارشد مهندسي هوافضا

شامل معرفي رشته، سرفصل دروس و تعداد واحدهاي درسي ، عنوان دانشگاه هاي پذيرنده ، ساير رشته ها و گرايش هاي کارشناسي ارشد ، عنوان رشته ها و گرايش هاي دکتري، مشاغل و بازار کار مرتبط و …

معرفي رشته :

مهندسي هوافضا مجموعه اي از علوم و توانائيهاي علمي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده نظير هواپيماها، هليكوپترها، گلايدرها، و ماهواره هاست.

رشته مهندسي هوافضا يکي از رشته هاي راهبردي (استراتژيک) و مورد توجه در دنيا و نشانه توسعه و پيشرفت کشورهاست و از آنجا که در هر دو عرصه نظامي و علمي مورد توجه قرار دارد، بودجه هاي کلاني صرف توسعه آن مي شود. از اين رو از جايگاه ممتاز و رو به رشد در ميان رشته هاي مهندسي برخوردار است.

مهندسي هوافضا از نظر واحدهاي درسي شباهت زيادي به رشته مهندسي مکانيک دارد و در برخي دانشگاهها در دانشکده مکانيک ارايه مي شود. به عبارتي مهندسي هوافضا از زيرشاخه هاي مهندسي مکانيک سيالات است وکاربرد زمينه‌هاي مطالعاتي يک مهندس هوافضا تنها به طراحي هواپيما و وسايل پرنده محدود نمي‌شود. براي مثال آئروديناميک خودرو از برخي جهات شباهت زيادي به آئروديناميک هواپيما دارد و امروزه در اغلب صنايع خودروسازي با استفاده از تونل باد و علم آئروديناميک، خودروهاي کم مصرفتري مي‌سازند.

رشته مهندسي هوافضا از نظر تحصيلي، جزو پيچيده ترين و سخت ترين رشته هاي مهندسي محسوب مي شود. علاقه مندان ورود به رشته مهندسي هوافضا بايد از رياضيات قوي و همچنين آشنايي کامل با زيان انگليسي برخوردار باشند. در ايران اکثر دانشگاه ها دروس اصلي رشته مهندسي هوافضا را در تمام مقاطع به زبان انگليسي تدريس مي نمايند و اين يکي از سختي هاي اين رشته مي باشد.

مهندس هوافضا مسئول طراحي و ساخت ماشينهاي غير عادي، از هواپيماهاي با وزن بيش از ۲۵۰ تن گرفته تا فضاپيماهايي که قادر به طي مسافتهاي طولاني با سرعتي بالاتر از ۳۰۰۰۰ کيلومتر در ساعت هستند، مي باشد. مهندسين هوا فضايي که با هواپيما سر و کار دارند را مهندس هوانوردي و آنهايي را که اختصاصا با فضاپيما کار مي کنند، مهندس فضانوردي گويند.

رشته کارشناسي ارشد مهندسي هوافضا گرايش آئروديناميک به مطالعه و بررسي جريان هوا، محاسبه نيروها و گشتاورهاي ناشي از آن بر روي جسم پرنده مي‌پردازد. مهندس هوافضا با گرايش آيروديناميک جريان‌هاي پيچيده در اطراف جسم پرنده را تحليل مي‌کند و با بدست آوردن نيروهاي آيروديناميکي به‌بررسي پايداري و طراحي سازه? شناور در سيال – بيشتر هواي اطراف زمين که در ارتفاعات مختلف فاکتورهاي متفاوت دارد، مورد بحث است – مي‌پردازد. به جز تحليل، همواره يکي از اصلي ترين دغدغه هاي مهندس آيروديناميک، طراحي بال ها و بدنه هايي با بيشترين کاربرد و کمترين هزينه است..

در ادامه براي آشنايي بيشتر متقاضيان انتخاب رشته کنکور ارشد و نيز افرادي که در بازار کار به دنبال آينده شغلي بهتري هستند، اطلاعات بيشتري شامل: برنامه درسي(سرفصل دروس) کارشناسي ارشد مهندسي هوافضا گرايش آئروديناميک، دانشگاه هاي داراي رشته کارشناسي ارشد مهندسي هوافضا گرايش آيروديناميک، معرفي ساير گرايش هاي کارشناسي ارشد و دکتراي مهندسي هوافضا (به منظور ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر آموزش عالي)، بازارکار، وضعيت استخدام و آينده شغلي رشته کارشناسي ارشد مهندسي هوافضا گرايش آئروديناميک ارايه مي شود.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)