موسسه علمی پژوهشی فری تز

کامپیوتر نرم افزار

کامپیوتر نرم افزارReviewed by Admin on Sep 14Rating:

کامپیوتر نرم افزار

مهندسي کامپيوتر (نرم افزار)

مهندسی نرم افزار

در این پست در مورد مهندسی نرم افزار و اطلاعات کامل در مورد آن میپردازیم

تحليل اطلاعات براي تشخيص و توصيه آنها و همچنين طراحي لي اوت کامپيوترها و بررسي تغييرات تجهيزات جانبي وظيفه ي اصلي مهندسين کامپيوتر است.تحليل نيازهاي کاربرها و توصيه ي نرم افزار مناسب براي آنها،ساخت،تست و اصلاح نمونه ي موجود،کار با مدل ها با شبيه سازي توسط کامپيوتر،مشورت با ساير کارکنان و ارزيابي رابطه ي بين سخت افزار و نرم افزار،تحليل نيازهاي کلي سيستم،طراحي و توسعه سخت افزارهاي کامپيوتري و پشتيباني وسايل جانبي شامل سي پي يو ها،ريزپردازنده ها،مدارهاي يکپارچه،چاپگرها و ديسک هاي سخت،ارزيابي فاکتورها مانند هزينه ها و ارزيابي امنيت سيستم ها و …،نظارت بر عملکرد تجهيزات و اعمال تغييرات براي اطمينان از درست کار کردن سيستم،طراحي ميزان قدرت مورد نياز سيستم،ذخيره،بازيابي و دستکاري داده ها،تست کردن سخت افزارا و پشتيباني از لوازم جانبي موجود،توانايي اعمال مهندسي مجدد در صورت لزوم،گسترش آموزش براي کاربران در صورت لزوم.به روز کردن دانش کامپيوتر براي عقب نماندن از دنياي سريع پيشرفت کامپيوترها.

تاثير شديد رايانه ها و فن آوري اطلاعات بر زندگي روزمره ، نياز به طراحي و توسعه سيستمهاي نرم افزاري رايانه اي جديد و به کاربردن فن آوريهاي جديد،را در طيف وسيع و در حال رشدي از کاربردها الزامي ساخته است. وظايفي که به وسيله افرادي که با عنوان مهندس نرم افزار شناخته مي شوند انجام ميشود به سرعت در حال رشد ونمو هستند که منعکس کننده بخشهاي تخصصي جديد و تغيرات فنآوري ونيز اولويتها و عملکرد کارفرمايان ميباشند مهندسان نرم افزار با بکارگيري اصول و روشهاي علم رايانه ، مهندسي و تجزيه و تحليلهاي رياضي به طراحي ، توسعه ، آزمايش و ارزيابي نرم افزارها و سيستمهاي رايانه يي مي پردازند که به کمک آنها رايانه ها قادر به انجام بسياري از عملکردهايشان مي شوند..

مهندسين نرم افزار شاغل در فرايند توليد سيستمها و برنامه هاي کاربردي نيازها ي کاربرها را تجزيه وتحليل کرده و سيستمها و نرم افزارهاي کاربردي را براي رايانه ها طراحي و توليد کرده ويا تغيير ميدهند. آنها در طراحي و توسعه انواع نرم افزارها مشارکت دارند از جمله سيستمهاي عامل ، توزيع شبکه و کامپايلرها که برنامه ها را براي پردازش سريعتر تغيير مي دهند . مهندسان نرم افزار با برنامه نويسي يا کد گذاري به رايانه براي انجام کاري خاص خط به خط دستورالعمل ميدهند.
مهندسان نرم افزار بايد در زمينه برنامه نويسي از مهارتهاي بالايي برخوردار باشند اما اکثرا به جاي نوشتن کد با طراحي الگوريتم ها،تجزيه و تحليل و حل مشکلات برنامه نويسي سر و کار دارند.همچنين آنها مشکلات فني ايجاد شده را برطرف مي نمايند.

مهندسان نرم افزارهاي کاربردي به تجزيه و تحليل نيازهاي کاربرها پرداخته و نرم افزارهاي کار بردي عمومي ويا برنامه هاي ابزاري تخصصي را طراحي و بوجود مي آورند ويا تغيير ميدهند . با توجه به هدف برنامه،از زبانها ي برنامه نويسي متفاوتي استفاده مي شود.

زبانهاي بر نامه نويسي اصلي مورد استفاده شامل سي ، سي پلاس پلاس و جاوا و برنامه هايي که کمتر کاربرد دارند شامل فرترن و کوبول مي باشند .بعضي مهندسين نرم افزار هم به توسعه بسته هاي نرم افزاري سيستم و هم برنامه هاي کاربردي سفارشي ميپردازند.
مهندسين نرم افزارهاي سيستم وظيفه هماهنگ کردن نصب ونگهداري سيستمهاي رايانه اي يک شرکت را برعهده داشته و رشد و گسترش اين سيستمها را در آينده برنامه ريزي مي کنند. مهندسين شاغل در يک شرکت به هماهنگ کردن نيازها ي رايانه اي هربخش ازجمله دادن سفارشات ، صورت برداري کالاها ، صورت حساب ها و ثبت صورت پرداخت ها مي پردازند و از لحاظ فني پيشنهاداتي ارائه مي دهند . آنها در ضمن بايد اينترانتهاي شرکت ، بعني شبکه هايي که رايانه ها را درون يک شرکت به هم متصل کرده و ارتباطات درون شرکتي را راحت ميکنند راه اندازي کنند.

مهندسين نرم افزارهاي سيستم براي شرکتهايي که سيستمهاي کامل رايانه اي را طراحي ، اجرا و نصب ميکنند نيز کار ميکنند .احتمال دارد که انان در بخش بازاريابي و فروش کار کنند که در اين بخشها به عنوان مرجع فني اوليه براي فروشندگان و مشتريان به فعاليت مي پردازنند . در ضمن فعاليت هايي چون فروش توليدات و حمايت هاي فني پس از فروش براي مشتريان نيز در حيطه کار آنان مي باشد .
مهندسان نرم افزاراغلب به عنوان بخشي از يک تيم که طراحي سخت افزار و نرم افزار و سيستمها را بر عهده دارد به فعاليت مي پردازند . يک تيم هسته اي کارهاي مهندسي ، فروش ، ساخت و فرماندهي کارکنان را تا ارائه محصول نهايي به عهده ميگيرد.
مهندسي نرم‌افزار پيشه‌اي است که به ياري دانش رايانه و ديگر فناوري‌ها و روش‌ها به آفريدن و نگاهداري نرم‌افزار رايانه‌اي مي‌پردازد.

مسائل اصلي مهندسي نرم‌افزار توليد نرم‌افزار بر اساس موارد زير است:
• الزامات تعيين شده
• در زمان تعيين شده
• در محدوده? بودجه پيش‌بيني شده

مهندسي نرم‌افزار طراحي، برنامه نويسي، توسعه، مستندسازي و نگهداري نرم‌افزار با بکارگرفتن روشهاي فني و عملي از علوم کامپيوتر، مديريت پروژه، مهندسي، محدوده کاربرد، طراحي رابط، مديريت تجهيزات ديجيتال و ساير زمينه‌ها است.
کاربردهاي مهندسي نرم‌افزار داراي ارزش‌هاي اجتماعي و اقتصادي هستند، زيرا بهره‌وري مردم را بالا برده، چند و چون زندگي آنان را بهتر مي‌کنند. مردم با بهره‌گيري از نرم‌افزار، توانايي انجام کارهايي را دارند که قبل از آن برايشان شدني نبود. نمونه‌هاي از اين دست نرم‌افزارها عبارت‌اند از: سامانه‌هاي توکار، نرم‌افزار اداري، بازي‌هاي رايانه‌اي، و اينترنت.
فناوري‌ها و خدمات مهندسي نرم‌افزار به کاربران براي بهبود بهره‌وري و کيفيت ياري ميرساند. نمونه‌هايي از زمينه‌هاي بهبود: پايگاه داده‌ها، زبان‌ها، کتابخانه‌ها، الگوها، فرآيندها و ابزار.

پيشينه مهندسي نرم‌افزار ( انجام پایان نامه نرم افزار)
اصطلاح مهندسي نرم‌افزار بعد از سال ???? شناخته شد. اين اصطلاح طي کنفرانس «مهندسي نرم‌افزار ناتو ????» (که در گارميش آلمان برگزار شد) توسط رياست کنفرانس F.L. Bauer معرفي شد و از آن پس بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

اصطلاح مهندسي‌نرم‌افزار عموماً به معاني مختلفي به کار مي‌رود:
• به‌عنوان يک اصطلاح غير رسمي امروزي براي محدوده وسيع فعاليت‌هايي که قبلا برنامه‌نويسي و تحليل سيستم‌ها ناميده مي‌شد.
• به‌عنوان يک اصطلاح جامع براي تمامي جنبه‌هاي عملي برنامه‌نويسي کامپيوتر، در مقابل تئوري برنامه نويسي کامپيوتر، که علوم کامپيوتر ناميده مي‌شود.
• به‌عنوان اصطلاح مجسم کننده طرفداري از يک رويکرد خاص نسبت به برنامه‌نويسي کامپيوتر که اصرار مي‌کند، مهندسي نرم‌افزار، بجاي انکه هنر يا مهارت باشد، بايد به‌عنوان يک رشته عملي مهندسي تلقي شود و از جمع کردن و تدوين روش‌هاي عملي توصيه شده به شکل متدولوژي‌هاي مهندسي نرم‌افزار طرفداري مي‌کند.
• مهندسي نرم‌افزار عبارتست از : الف) کاربرد يک رويکرد سيستماتيک، انتظام يافته، قابل سنجش نسبت به توسعه، عملکرد و نگهداري نرم‌افزار، که کاربرد مهندسي در نرم‌افزار است و ب) مطالعه روشهاي موجود در استاندارد IEEE

انواع نرم افزارها:

نرم افزارهاي سيستمي

real-time software (نرم افزارهاي بلادرنگ)
business software (نرم افزارهاي تجاري)
engineering/scientific software (نرم افزارهاي علمي و مهندسي)
embedded software (نرم افزارهاي نهفته يا تعبيه شده)
PC software (نرم افزارهاي کامپيوترهاي شخصي)
AI software (نرم افزارهاي هوش مصنوعي)
Web applications (نرم افزارهاي کاربردي تحت وب)

محيط کار
مهندسان نرم افزار دردفاتر کار راحت و با نور مناسب و يا در آزمايشگاههاي رايانه اي که مجهز به تجهيزات رايانه ايست به کار مي پردازند .اکثر آنها ساعت هاي معيني رادر هفته کار ميکنند اما به علت ماهيت پروژه اي کار، ممکن است مجبور به شبکاري ويا کار در تعطيلات براي تحويل به موقع سفارش و يا حل مسائل نا خواسته فني بشوند . آنها همانند ساير کارکناني که ساعتها پشت رايانه مي نشينند و بر روي صفحه کليد تايپ ميکنند ممکن است دچار عوارضي چون خستگي چشم ، کمر درد و ناراحتي هاي دست و مچ مانند سندرم تونل کارپال شوند.
بسياري از مهندسان نرم افزار در تلاش براي بهبود برنامه هاي نرم افزاري براي کاربران ، بايد با مشتريان و همکاران ، تبادل کاري نزديک داشته باشند.
مثلا مهندساني که توسط فروشندگان نرم افزار وشرکتهاي مشاوره اي استخدام مي شوند ، اکثر اوقات خود را دور از محل کار خود ميگذرانند وبراي ملاقات با مشتريان سفرهاي شبانه ميکنند . آنها با مشتريهايي از کارهاي توليدي گرفته تا مؤسسات مالي سرو کار دارند.

با گسترش شبکه هاي اينترنتي ، مهندسان نرم افزار قادر خواهند بود با استفاده از مودمها ، رايانه هاي قابل حمل ،‌ پست الکترونيکي و اينترنت از دفتر کار خود و با اتصال به رايانه مشتريان حمايتهاي فني را ارائه داده و مشکلات جزئي را شناسايي و رفع کنند.

محدوده مهندسي نرم‌افزار و تمرکز آن

مهندسي نرم‌افزار به مفهوم توسعه و بازبيني يک سيستم نرم‌افزاري مربوط مي‌باشد. اين رشته علمي با شناسايي، تعريف، فهميدن و بازبيني خصوصيات مورد نياز نرم‌افزار حاصل سر و کار دارد. اين خصوصيات نرم‌افزاري ممکن است شامل: پاسخگويي به نيازها، اطمينان‌پذيري، قابليت نگهداري، در دسترس بودن، آزمون‌پذيري، استفاده آسان، قابليت حمل و ساير خصوصيات باشد.

مهندسي نرم‌افزار ضمن اشاره به خصوصيات فوق، مشخصات معين طراحي و فني‌اي را آماده مي‌کند که اگر بدرستي پياده‌سازي شود، نرم‌افزاري را توليد خواهد کرد که مي‌تواند بررسي شود که آيا اين نيازمندي‌ها را تامين مي‌کند يا خير.
مهندسي نرم‌افزار همچنين با خصوصيات پروسه توسعه نرم‌افزاري در ارتباط است. در اين رابطه، با خصوصياتي مانند هزينه توسعه نرم‌افزار، طول مدت توسعه نرم‌افزار و ريسک‌هاي توسعه نرم‌افزار درگير است.

نياز به مهندسي نرم‌افزار

نرم‌افزار عموماً از محصولات و موقعيتهايي شناخته مي‌شود که قابليت اطمينان زيادي از آن انتظار مي‌رود، حتي در شرايط طاقت فرسا، مانند نظارت و کنترل نيروگاه‌هاي انرژِي هسته‌اي، يا هدايت يک هواپيماي مسافربري در هوا، چنين برنامه‌هايي شامل هزاران خط کد هستند، که از نظر پيچيدگي با پيچيده‌ترين ماشينهاي مدرن قابل مقايسه‌اند. به‌عنوان مثال يک هواپيماي مسافربري چند ميليون قطعه فيزيکي دارد (و يک شاتل فضايي خدود ده ميليون بخش دارد)، در حالي که نرم‌افزار هدايت چنين هواپيمايي مي‌تواند تا ? ميليون خط کد داشته باشد.

تکنولوژي‌ها و روشهاي عملي

مهندسين نرم‌افزار طرفدار تکنولوژي‌ها و روشهاي عملي بسيار متفاوت و مختلفي هستند، که با هم ناسازگارند. اين بحث در سالهاي دهه ?? ميلادي شروع شد و ممکن است براي هميشه ادامه پيدا کند. مهندسين نرم‌افزار از تکنولوژي‌ها و روشهاي عملي بسيار متنوعي استفاده مي‌کنند. کساني که کار عملي مي‌کنند از تکنولوژي‌هاي متنوعي استفاده مي‌کنند : کامپايلرها، منابع کد، پردازشگرهاي متن.

کساني که کار عملي مي‌کنند از روشهاي عملي بسيار متنوعي استفاده مي‌کنند تا تلاشهايشان را اجرا و هماهنگ کنند : برنامه نويسي در دسته‌هاي دونفري، بازبيني کد، و جلسات روزانه. هدف هر مهندس نرم‌افزار بايستي رسيدن به ايده‌هاي جديد خارج از مدلهاي طراحي شده قبلي باشد، که بايد شفاف بوده و بخوبي مستند شده باشد.
با وجود رشد فزاينده اقتصادي و قابليت توليد فزاينده‌اي که توسط نرم‌افزار ايجاد شده، هنوز هم بحث و جدل‌هاي ماندگار درباره کيفيت نرم‌افزار ادامه دارند.

نرم افزار

ماهيت مهندسي نرم‌افزار

ديويد پارناس گفته‌است که مهندسي نرم‌افزار يک شکل از مهندسي است. استيو مک‌کانل گفته‌است که هنوز اينطور نيست، ولي مهندسي نرم‌افزار بايد يک شکل از مهندسي بشود. دونالد کنوت گفته‌است که برنامه نويسي يک هنر است.
ديوان فعاليتهاي آماري آمريکا مهندسان نرم‌افزار را به عنوان زيرگروهي از «متخصصين کامپيوتر»، با فرصت‌هاي شغلي‌اي مانند «دانشمند کامپيوتر»، «برنامه نويس» و «مدير شبکه» دسته بندي کرده‌است. BLS تمام مهندسين ديگر اين شاخه علمي، که شامل مهندسين سخت‌افزار کامپيوتر نيز هست، را به‌عنوان «مهندسين» دسته بندي مي‌کند.

فرصت هاي شغلي رشته نرم افزار

فرصتهاي شغلي
هر چند مهندسان نرم افزار توسط اکثر صنايع استخدام مي شوند، بيشترين تجمع آنها در صنايع رايانه و خدمات پردازش اطلاعات ميباشد. اين صنايع شامل شرکنهايي هستند که بسته هاي نرم افزاري آماده را توليد ميکنند و يا خدمات رايانه اي قراردادي مانند برنامه نويسي رايانه اي ، يکپارچه سازي سيستم ها و بازيابي اطلاعات مانند خدمات اينترنتي و پايگاههاي داده ها را ارائه مي دهند ميباشند.

بسياري از مهندسان نرم افزار در ساير بخش ها مانند مراکز دولتي ، سازندگان رايانه و تجهيرات الکنرونيکي مربوطه ، کالج ها و دانشگاها به فعاليت مي پردازند.
کارفرماياني که مهندسين نرم افزار را استخدام ميکنند از شرکتهاي تازه کار گرفته تا موسسات صنعتي پيشرو و جا افتاده را شامل ميشوند . گسترش اينترنت ، پست الکترونيکي و ساير سيستمهاي ارتباطي باعث بسط الکترونيک به شرکتهاي مهندسي مي شود که زمينه هاي کاري اساسا نامربوطي به اين رشته دارند.

مثلا شرکنهاي مهندسي که متخصص در ساخت پلها و نيرو گاهاي برق مي باشند به منظور طراحي و گسترش سسيستمهاي اطلاعات جغرافيايي و قابليت هاي طراحي خود کار، مهندسان نرم افزار را استخدام مي کنند. شرکنهاي ارتباطاتي به منظور بهره برداري از بازاردرحال رشد ارتباطات شخصي ، به مهندسان نرم افزار نيازمندند . شرکتهاي اصلي ارتباطاتي موقعيت هاي کاري مناسبي را هم براي مهندسان نرم افزار کار بردي و هم مهندسان سيستم فراهم مي کنند.

تعداد روزافزوني از مهندسان نرم افزار که اکثرا خود اشتغالند به عنوان مشاور به شکل قراردادي يا پيماني به کار گرفته مي شوند . گروهي از مشاوران در شرکتهاي تخصصي مشغول بکارند که ايجاد و نگهداري اينترانت وپايگاههاي اينترنتي شرکتها را بر عهده دارند. ا ز آنجايي که شرکتهاي تجاري نياز به مديريت ، به روز رساني و سفارشي سازي سيستمهاي پيچيده رايانه اي دارند لذا فرصتهاي مشاوره اي براي مهندسان نرم افزاري از روند رو به افزايش بر خوردار خواهد بود.

چشم انداز آينده
فرصت هاي شغلي براي مهندسان نرم افزاري از رشد سريعي بر خوردار است . احتمال مي رود که رشد سريع در صنايع رايانه اي و خدمات پردازش اطلاعات که بالا ترين شمار استخدام مهندسين نرم افزار را داراست منجربه ايجاد فرصت هاي شغلي مناسبي براي فارغ التحصيلان اين رشته باشد . کار فرمايان به دنبال استخدام مهندسان زبده اي هستند که در زمينه برنامه نويسي ، تجزيه و تحليل سيستمها روابط عمومي و تجارت داراي مهارت هاي بالايي باشند. از آنجايي که مشاغل تجاري و ديگر سازمان ها روز به روزبا فنآوري جديد وفق ميابند و به دنبال افزايش کارايي سيستمهاي رايانه اي خود مي باشند، انتظار مي رود که استخدام مهندسان نرم افزار در همه زمينه ها روند صعودي يابد.

رقابت ميان مشاغل تجاري عاملي در جهت ادامه نوآوري هاي پيشرفته فنآوري ميشود و سازمانها براي اجراي تغييرات لازم در اين مسير به همکاري مهندسان نرم افزار بيشتري نياز پيدا خواهند کرد . نياز به مهندس نرم افزار با رشد شبکه هاي رايانه اي افزايش مي يابد به عنوان مثال نتيجه گسترش فنآوري اينترنت و رشد سريع تجارت الکترونيکي و داد و ستد اينترنتي استخدام بيشتر مهندسان نرم افزار است که توانايي راه اندازي اينترنت ، و ساير امور شبکه را داشته باشند . مهندسين نرم افزار است. که توانايي راه اندازي اينترنت و ساير امور شبکه را داشته باشند.همچنين گسترش سيستمهاي پردازش اطلاعات در مشاغل تجاري ، مخابرات ، مراکز دولتي و ساير موارد روز به روز شکل پيچيده تري مي يابد وبه منظور راه اندازي ، حفظ امنيت و ارتقاي سيستمها و حل مشکلات به گروهي از مهندسان سيستمهاي نرم افزاري نياز مي باشد.همزمان با اين تحولات فرصت هاي مشاوره نرم افزاري نيز براي مهندسان فراهم شود.

وضعيت نياز ايران:
رشته کامپيوتر که باعث جهاني شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته امروز و آينده است تا جايي که پيش بيني ميشود تا ?? سال ديگر در کشورهاي پيشرفته مردم همان قدر که به نيروي برق وابسته هستند به شبکه اينترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضيحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپيوتر در زندگي روزانه، اشتغال و موقعيت کاري براي فارغ التحصيلان اين رشته فراهم است تا در قالب شرکتهاي توليدکننده نرم افزار، شرکتهاي توليدکننده قطعات، مراکز صنعتي توليدي، شرکتها و مؤسسات خدماتي، مراکز آموزشي و … مشغول به کار شده و فعاليت کنند.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)