موسسه علمی پژوهشی فری تز

کامپیوتر هوش مصنوعی

کامپیوتر هوش مصنوعیReviewed by Admin on Sep 14Rating:

معرفی گرایش کامپیوتر هوش مصنوعی

معرفي رشته مهندسي کامپيوتر گرايش هوش مصنوعي

۱- تعريف هوش مصنوعی چیست؟

از دير باز روياي تمامي طراحان اوليه کامپيوتر ساخت ماشين هايي بود که بتوانند رفتاري شبيه به انسان داشته باشند، خودشان تصميم بگيرند،بتوانند رفتاري منطقي و معقول داشته و احساس برخورد با يک موجود هوشمند را در انسان بوجود آورند، که اين رويا با ساخت کامپيوتر تا حدودي به حقيقت بدل گشت.

هوش مصنوعی به زبان ساده تر عبارت است از مطالعه اين که چگونه کامپيوترها را مي‌توان وادار به کارهايي کرد که در حال حاضر انسان‌ها آنها را بهتر انجام مي‌دهند. در ساخت هوش مصنوعي علوم زيادي کاربرد دارد از جمله: فلسفه، رياضيات، عصب شناسي، مهندسي کامپيوتر، علوم کامپيوتر، نظريه سيستم ها، روان شناسي ،زيست شناسي، زبان شناسي،علوم اجتماعي ، نظريه اطلاعات ، علوم شناختي، نظريه پيچيدگي و…

۲-گرایش هوش مصنوعی و رشته های مرتبط با هوش مصنوعیهوش مصنوعی
رشته مهندسي کامپيوتر به طراحي و ساخت روش هاي مختلف جهت استفاده مناسب و کارا از کامپيوتر مي پردازند و در دنياي امروز از اهميت زيادي برخوردار است. هدف از طي اين دوره تربيت کارشناساني است که در زمينه تحليل و طراحي، ساخت و راه اندازي دستگاه ها و مجموعه هاي سخت افزاري جديد، بررسي و شناخت مجموعه هاي سخت افزاري و نرم افزاري موجود، نگهداري، عيب يابي، تعمير، اصلاح و توسعه روش ها و تکنولوِژي ها فعاليت کنند.

هوش مصنوعي يکي از گرايش هاي مهندسي کامپيوتر محسوب مي شود. دانشجويان در اين گرايش با مطالب جديدي مانند: شبکه هاي عصبي، هوش مصنوعي پيشرفته، تئوري فازي، پردازش تصوير و… آشنا مي شوند. گرايش هوش مصنوعي، گرايشي ما بين نرم افزار و معماري کامپيوتر است و در هر گرايش کاربردهايي دارد. قبول شدگان در اين گرايش مي توانند جنبه نرم افزاري يا جنبه سخت افزاري آن را دنبال نمايند.
بطور عمده در اين گرايش به ساخت سيستم هاي هوشمند و رباتيک پرداخته مي شود. در کنکور سراسري کارشناسي ارشد به عنوان تنها گرايشي است که داوطلبان آن مي توانند مدت زماني مجزا (۶۰دقيقه) را صرف پاسخ به سؤالات آن کنند، دانشجويان اين گرايش موارد آموزشي و کاربردي متفاوتي را مي آموزند از جمله:

يادگيري ماشين: يادگيري روش، الگو و… بصورت خودکار توسط ماشين يا کامپيوتر
شبکه هاي عصبي: روش جديد حل مسائل هوش مصنوعي
پردازش تکاملي: شاخه اي جديد از هوش مصنوعي است که يک يا چند جواب اوليه براي يک مسآله در نظر مي گيرند
رباتيک: از ترکيب شدن بسياري از گرايش هاي هوش مصنوعي، الکترونيک و کنترل، مکانيک و ساخت و… بدان دست مي يابند.

منطق فازي: در آن بجاي استفاده از دو مقدار درست و غلط از درجه درستي بين عدد ۰ و ۱ استفاده مي شود.
سيستم هاي خبره: کاربرد آن در طراحي و ساخت انواع ربات هاست، بطور نمونه مي توان به ربات هاي جراح اشاره نمود.
محاسبات نوين: انجام محاسبات رياضي بدون عدد و به صورت نمادين

پردازش تصوير: بهسازي تصاوير براي درک بهتر انسان که کاربرد آن در تصاوير پزشکي، جلوه هاي سينمايي، تصاوير قديمي و آسيب ديده و…
بينايي ماشين: درک خودکار تصاوير توسط کامپيوتر و کابرد آن، سيستم تشخيص ايراد، تشخيص الگو، ربات ها، سه بعدي سازي و…
پردازش گفتار: درک صداي انسان از طريق گرفتن فرامين مربوط به صدا مانند شناسايي کاربر و…
برنامه ريزي: رسيدن به يک هدف خاص از طريق برنامه ريزي يک سري عملگر، کاربرد آن در بارگيري، رباتيک و…

براي تحصيل در اين رشته توانايي ذهني ويِژه اي مورد نياز نيست، البته دانشجوياني که پايه رياضي قوي و توانايي استدلالي و استقرايي بهتري دارند موفق ترند.به دليل سرعت پيشرفت علم در اين رشته نسبت به رشته هاي ديگر، دانشجويان بايد بطور مستمر در پي مطالب جديد و يادگيري آن ها باشند.

از آنجايي که اين گرايش با علوم زيادي سرو کار دارد تحصيل در آن فقط مختص به دانشجويان کامپيوتر نبوده بلکه فاغ التحصيلان رشته هاي برق، الکترونيک، زيست شناسي، مکانيک و… نيز مي توانند براي ادامه تحصيل آن را انتخاب نمايند (بطور مثال براي ساخت يک ربات علاوه بر علم نرم افزار جهت توليد و اجراي برنامه ها و دستورات بايد از علوم برق و مکانيک نيز براي ساخت ربات بهره گرفت).

بازار کار در هر رشته اي به خود شخص بستگي دارد، به عبارت ديگر به ميزان تخصص و توقع اوليه فرد از بازار وابسته است. بازار کار هوش مصنوعي در ايران حوزه بسيار گسترده اي بوده و به زمينه کاري که افراد در آن فعاليت مي کنند بستگي دارد، بطور مثال برخي از زمينه هاي کاري عبارتند از:
-پروژه هاي تحقيقاتي در مراکز تحقيقاتي کشور
-سيسم امنيتي ( مانند تشخيص هويت)
-سلاح هاي هوشمند (طراحي و ساخت)
-صنعت (مانند طراحي ربات و دستگاههاي هوشمند و…)
-تشخيص گفتار (مانند تبديل متن به گفتار، فشرده سازي گفتار و…)
-طراحي سيستم هاي خبره
-طراحي بازي ها
-آموزش
و…

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)